‘Kayyım belediyelerinde kadınlar tacize uğruyor’

TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şubesi Kadın Meclisi, kayyım yönetimindeki belediyelerde kadın çalışanların mobbing, baskı ve sözlü tacize maruz kalarak sürgün edildiğini belirterek, üyeleri Beyda Yıldız'ın yoğun stres altında beyin kanaması geçirdiğini aktardı.

‘Kayyım belediyelerinde kadınlar tacize uğruyor’

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Diyarbakır Şubesi Kadın Meclisi, kayyım yönetimindeki belediyelerde özellikle kadın çalışanlara uygulanan mobbing ve sürgünlere ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. "Kadın çalışanlara yönelik mobbing ve sürgünler kabul edilmez" pankartının açıldığı toplantıda konuşan TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Nihal Yanık, iktidarın atadığı kayyımlar ve yönetici kadrosunun; özellikle kadın personellere sözlü tacizde bulunduğu, mobbing ve baskıya maruz bıraktığını belirtti.   

AYRIMCILIK

Yanık, Diyarbakır DİSKİ Genel Müdürü’nün kadın çalışanlar üzerinde uyguladığı sürgün ve mobbinge karşılık sendika olarak defalarca kendisiyle görüşmelerine rağmen genel müdürün bu tutumundan vazgeçmediğini aktardı. Her hafta kadın personellerin farklı birimlere sürgün edilmelerinin devam ettiğine değinen Yanık, “Kadınları çalışmaktan ve mücadele etmekten caydırma gayreti içerisinde olan kayyımın yönetici kadrosu şunu iyi bilmelidir ki; uygulanan bu cinsiyetçi ayrımcılık ve eşitsizlik son buluncaya dek mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz" diye belirtti.

TACİZ 

Kameraman kadrosuyla işe başlayan fakat kayyım yönetimi tarafından odasından alınarak bilgisayar ve arşivine el konulan üyeleri Beyda Yıldız'ın yaşadığı durumu örnek gösteren Yanık, "Bununla beraber bahsi geçen Diski Genel Müdürü Fırat Tutşi, üyemiz üzerindeki mobbingi artırarak sözlü tacize varan eylemlerde bulunmuştur. Üyemiz daha sonra kendi kadrosu dışında başka bir birime sürgün edilmiş orada da aynı yaklaşıma maruz kalmıştır" dedi.

BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü'de basın sorumlusuyken Hazro'ya gönderilen üyeleri Beyda Yıldız'ın beyin kanaması geçirdiğini aktaran Yanık, "Hiç bir memur sınıfının dışında ve sınıf derecesinin altında çalıştırılamaz. Diski Genel Müdürü ve üst yöneticiler yasaları yok sayarak aykırı ve keyfi bir muamale sürdürmektedir. Üyemizin taziye hastalık vb. durumlarda aldığı idari izinler ve heyet raporları kabul edilmemekle beraber, hakkında onlarca kez haksız ve hukuksuz yere soruşturmalar açılmıştır. Üyemiz ilçeye sürgün edilmiş bu süre zarfında beyin kanaması geçirmiştir.  Tedavisi devam eden üyemize gidiş gelişiyle ilgili ne bir servis ne de bir araç hizmeti verilmemiştir. Devlet memurları kanununda kurum personele servis imkanı sağlamak zorundadır" ifadelerini kullandı.

'ÇEKİN ELİNİZİ'

Artan mobbinglere karşı toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Yanık, devamında şunları söyledi: "Kadınlara uygulanan mobbing, baskı ve sözlü taciz, şiddetin faktörlerinden biridir ve kadına yönelik şiddetin her türlüsü politiktir. Toplumsal cinsiyet eşitliği yaşamın her alanında sağlanmalıdır. Cinsiyetçi ve tekçi politikalara karşı kadın dayanışmasından aldığımız güçle haklarımızı savunmaya devam edeceğiz. Kadınların varlığını kabul etmeyen zihniyete buradan bir kez daha sesleniyoruz; kadının işinden, ekmeğinden, emeğinden, yaşamından ve haklarından elinizi derhal çekin."

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2021, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER