Kayıp yakınları Epözdemir'in faillerini sordu

İHD üyeleri ve kayıp yakınları, işyerinden çıktıktan sonra ertesi gün cenazesi bulunan Şevket Epözdemir’in faillerini sordu.

Kayıp yakınları Epözdemir'in faillerini sordu

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube üyeleri, faili meçhul cinayetlerle katledilenler ile gözaltında kaybedilenlerin akıbetlerini ve faillerini sormak için "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" sloganıyla düzenlediği eylemin 668’inci haftasında bir kez daha Koşuyolu Parkı'ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan,  Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve birçok sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı eylemde 25 Kasım 1993’te işyerinden çıktıktan sonra ertesi gün cenazesi bulunan Şevket Epözdemir’in failleri soruldu. 

TÜRKDOĞAN: GÜNDEMİMİZ ADALET

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, son süreçte Türkiye'de ekonomik sıkıntıların gündeme geldiğine değinerek, "Bizim gündemimiz ise hiç değişmiyor. Sürekli olarak adalet aradığımızı söylüyoruz" dedi. Barışı aramakla hakikati aramanın bir arada olduğunu vurgulayan Türkdoğan, hakikat arayışlarını sürdüreceklerini belirterek, adalete hakikatle ulaşılabileceğinin altını çizdi. Kayıp insanların akıbetlerinin ve mezarlarının bulunması gerektiğini belirten Türkdoğan, "Buradaki talepler hepimizi bir arada barış içinde tutacak temel taleplerdir. Barış hakkını savunmak bir zorunluluktur. Türkiye'nin barışı konuşması gerekiyor" dedi. Son olarak 28 Kasım 2015 yılında katledilen Tahir Elçi'yi anan Türkdoğan, "O bir barış elçisiydi. Tahir yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor" şeklinde konuştu. 

EPÖZDEMİR'İN FAİLLERİ SORULDU

Bu haftaki açıklamayı yapan Kayıp Yakınları Komisyonu üyesi Fırat Akdeniz Kayıp, avukat ve insan hakları savunucusu olan Şevket Epözdemir’in 25 Kasım 1993 tarihinde sabah ofisine gittiğini, akşam saat 20.00 civarında ise eşi Sakine Epözdemir'i arayarak eve dönmek üzere yola çıkacağını söyledikten sonra bir daha eve dönmediğini söyledi. Eşinin aynı akşam adli makamları arayarak eşinin gözaltına alınıp alınmadığını sorduğunu belirten Akdeniz, ancak Epözdemir’in gözaltına alınmadığı cevabını aldığını aktardı. 

TEPE’DEN 3 AY SONRA KATLEDİLDİ 

Epözdemir'in cenazesinin ertesi gün askerler tarafından Bitlis'in Güroymak ilçesi yakınlarında bulunduğunu ifade eden Akdeniz, “DEP Tatvan İlçe Başkanı Avukat Şevket Epözdemir ve DEP Bitlis il Başkanı İshak Tepe, Tatvan Tugay Komutanı General Korkmaz Tağma tarafından sürekli ölümle tehdit ediliyordu. Şevket Epözdemir ve İshak Tepe'ye yönelik bu tehditler devam ederken 28 Temmuz 1993 tarihinde İshak Tepe’nin oğlu gazeteci ve Özgür Gündem Bitlis muhabiri Ferhat Tepe kaçırılarak öldürülür. Yaşanan olayları soruşturanların ve faillerin peşine düşenlerin akıbeti de peşine düştükleri makul gibi oluyordu. Epözdemir de bu insanlardan biriydi. Ferhat Tepe cinayetini aydınlatmak istiyordu. Bu girişimden sonra Epözdemir'e yönelik tehditler de artmıştı. Aynı zamanda İHD Tatvan Temsilcisi olan Epözdemir, Ferhat Tepe'nin kaçırılmasından üç ay sonra 25 Kasım 1993 günü katledilir. Kuşkular yine General Korkmaz Tağma'yı gösteriyordu” dedi. 

'YOLLAR TAĞMAZ'A ÇIKIYORDU'

Aynı yıllar içinde bölgede sivil insanlara yönelik akıl almadık olayların ardı arkasının kesilmediğini hatırlatan Akdeniz, “İnsanlar sokak ortasında kurşunlanıyor, katiller ellerini kollarını sallayarak kaçıyordu. Faili meçhul cinayetler peşi sıra işleniyordu. Bitlis-Tatvan-Elazığ üçgeninde işlenen bu olaylarda yollar hep General Korkmaz Tağma'ya çıkıyordu. Bir kez daha burada gerçeklerin ortaya çıkarılması ve sorunluların tespit edilip yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmasını istiyoruz. Bundan tam 28 yıl önce katledilen Avukat Şevket Epözdemir İçin adalet istiyoruz” 

Eylem bir dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

BATMAN 

Batman’da da kayıp yakınları ve İHD Şubesi üyeleri, 505'inci hafta eylemi için Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi. Kayıp yakınlarının eylemine bu haftada valilik yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Bunun üzerine İHD Şube binası önüne geçen grup, kayıpların fotoğraflarıyla birlikte "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" yazılı pankart açtı.  İHD Şube yöneticisi Bahar Kaya, 28 Kasım 2015 günü Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin hikayesini okudu. 5 dakikalık oturma eyleminin ardından eylem sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER