Kayıp yakınları: Adaletin tesisi için hakikat ortaya çıkarılmalı

DİYARBAKIR - Kayıp yakınlarının 582’nci haftasına giren eyleminde, zorla kaybetmelerle ilgili nihai çözüm için hakikat ve yüzleşme çağrısı yapıldı.

Kayıp yakınları: Adaletin tesisi için hakikat ortaya çıkarılmalı

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemi 582’nci haftaya ulaştı. Koronavirüs nedeniyle kitlesel olarak yapılamayan eylem için İHD Kayıp Komisyonu tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, zorla kaybetmelerin yaşandığı birçok ülkenin hakikatleri ortaya çıkararak ve geçmişle yüzleşerek kayıp yakınları ve toplumun acılarını dindirdiği ifade edildi.

ACILAR HAKİKATLER ORTAYA ÇIKINCA DİNER

Açıklamada zorla kaybettirmelerin uluslararası sözleşmelere göre insanlığa karşı suç olduğunu hatırlatan İHD Kayıp Komisyonu, 24 Nisan 1915’te 250 Ermeni aydın ve siyasetçi, 1937 Dersim’de ve 1980 Askeri Darbesi sonrası muhalif kesime dönük yapılan sistemli ve planlı politikalarla binlerce insan gözaltında zorla kaybettirildiğini anımsattı. Türkiye’de hakikatler ortaya çıkartılmadığından ve geçmişle yüzleşme sağlanamadığından zorla kaybetme olaylarının uzun yıllarca sürdüğünün altı çizilen açıklamada, “Bizler kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak her fırsatta yaptığım açıklamalarla zorla kaybetmelerle ilgili nihai çözümün hakikatlerin ortaya çıkartılması, geçmişle yüzleşmenin sağlanması ve kayıp yakınlarını tatmin edecek bir adaletin tesis edilmesi olduğunu vurguluyoruz. Ülkemiz gibi zorla kaybetmelerin yaşandığı birçok ülke hakikatleri ortaya çıkartıp geçmişle yüzleşme sağlayarak kayıp yakınları ve toplumun acılarını dindirebilmiştir” denildi.  

TEKAY’IN AKIBETİ SORULDU

Açıklamada, 11 Nisan 1984’te Diyarbakır’ın Lice ilçesinde asker kaçağı olduğu için gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Aydın Tekay’ın hikayesi paylaşıldı. Gözaltına alındığı sırada iki çocuk babası olan Tekay’ın kayıp hikayesi şu şekilde: “Diyarbakır’ın Lice ilçesi Dilber Köyü’nde yaşıyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. Ailesine bakacak kimse olmadığı için askere gidememişti. 11 Nisan 1994 tarihinde köy otobüsü ile Diyarbakır’dan köyüne gelirken, Kocaköy Jandarma Komutanlığınca otobüs durduruldu. Otobüs bir süre içindeki yolcularla birlikte bekletildi. Bu sırada Aydın Tekay, asker kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Tekay’dan bir daha haber alınamadı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER