Kaldırıma gömülen Kaya’nın cenazesi alındı

Kilyos Mezarlığı'nda kaldırıma gömülen Leyla Kaya’nın cenazesi ailesi tarafından teslim alındı. Anne Halide Kaya, diğer ailelere cenazelerine sahip çıkma çağrısı yaptı.

Kaldırıma gömülen Kaya’nın cenazesi alındı

Bitlis’in Yukarıölek (Oleka Jor) Mahallesi’nde bulunan ve 19 Aralık 2017 tarihinde yıkılan Garzan Mezarlığı’ndan ailelerden habersiz çıkarılarak İstanbul’da bulunan Kilyos Mezarlığı’ndaki kaldırıma defnedilen cenazelerden PKK’li Leyla Kaya’nın cenazesi ailesine teslim edildi. Vermiş olduğu DNA örneğinin eşleşmesi sonucu anne Halide Kaya, aralarında Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) Eşbaşkanları Sultan Karasu ve Şehmus Işık’ın da bulunduğu çok sayıda kişiyle Zincirlikuyu Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gitti. Burada yapılan işlemlerin ardından Kaya’nın cenazesinin alınması için Kilyos Mezarlığı’na geçildi. 

Kilyos’ta, Kaya’nın kemikleri plastik saklama kutusu içerisinde aileye teslim edildi. Kemikleri kutu ile birlikte kefene saran aile, daha sonra cenaze namazı kıldı. Cenaze, defnedilmek üzere Muş’un Varto ilçesine doğru yola çıkarıldı. 

ANNE KAYA: ZULÜMDÜR

Garzan Mezarlığı’nın yıkılarak cenazelerin sürekli taşınmasını zulüm olarak niteleyen anne Kaya, “Bugün Türkiye bu zulmü bize reva görüyor. Ama şunu unutmasın ki bize yaptıkları zulmü aslında kendine yapıyor. Cumhurbaşkanı’nın sürdürdüğü zulüm akıl işi değil. Bize ne kadar zarar veriyorsa o kadar kendisine de zarar veriyor. Kürt ve Türkler arasındaki bu savaşı bitirsin. Bunu görmüyorlar mı hiç kitap okumamışlar mı? Bu zulmün sonu mutluluk değil acıdır” dedi. 

AİLELERE ÇAĞRI

Diğer ailelere çağrı yapan Kaya, şöyle dedi: “Şehit ailelerine sesleniyorum; cesaretle gururla gelip cenazelerini alsınlar sahip çıksınlar. Biz anneyiz, biz kahramanların anneleriyiz.  Gelin cenazelerinizi alın. Çocuklarımız böyle değerli bir yolda emek verdiler mücadele ettiler buna sahip çıkmalıyız, onlarla gurur duymalıyız. Halkları için, tüm dünya halkları için mücadele ettiler, böyle değerli bir yolda mücadele ettiler, kendilerini feda ettiler.” 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER