İzmir’deki Newroz’a katılım çağrısı

HDK, HDP, TJA, Barış Anneleri İnisiyatifi ve birçok kadın örgütü 20 Mart’ta Gündoğdu Meydanı’nda kutlanacak Newroz öncesi bir araya gelerek, herkesi alanlara çağırdı.

İzmir’deki Newroz’a katılım çağrısı

Hakların Demokratik Kongresi (HDK), Hakların Demokratik Partisi İzmir İl Örgütü (HDP), Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri İnisiyatifi ve birçok kadın örgütü, 20 Mart’ta Gündoğdu Meydanı’nda kutlanacak Newroz öncesi bir araya gelerek, basın toplantısı düzenledi. Konak’ta bulunan HDP il binasında gerçekleştirilen açıklamanın olduğu salona Newroz pankartları asıldı.

HDP İzmir İl Eşbaşkanı Kadir Baydur, Newroz’un direnen halk gerçekliğinin en somut ifadesi olduğunu söyledi. Baydur, Türkiye halklarının son derece önemli ve kritik bir dönemeçte olduğunu dile getirdi.

‘TECRİDE SON VERİLMELİ’

Baydur, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde yürütülen tecride ve tecridin kaldırılması talebiyle süren açlık grevine değindi. Baydur, “Hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı sürdürülen açlık grevleri can kayıpları ve kalıcı sorunlara neden olmadan talep yerine getirilmeli ve hukuksuzluğa son verilmelidir” çağrısında bulundu.

‘GÜNDOĞDU’DA KUTLAYACAĞIZ’

Kritik bir süreçte Newroz’u karşıladıklarını sözlerine ekleyen Baydur, şöyle devam etti: “Newroz mücadele tarihimizin her aşamasında yeni bir ruhla ayağa kalktığımız, birlik olduğumuz, ölü toprağını üzerimizden attığımız, yeni atılımlar gerçekleştireceğimiz ve mücadele bayrağını yükselterek zafere yürüdüğümüz müjdeli bir gündür. Bu yıl Newroz’u 20 Mart Cumartesi günü saat 13.00’de Gündoğdu Meydanı’nda kutlayacağız.” 

HDP İl Eşbaşkanı Eşbaşkan Besriye Tekgür de,  Newroz’un Kürtler ve ezilen halklar için önemine dikkati çekerek, “Zalimlere karşı direnen bütün halklarımızı Gündoğdu Meydanı’na bekliyoruz” çağrısında bulundu.

‘KAWA’NIN ATEŞİNİ HARYACAĞIZ’

HDK Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Yılmaz da, İzmir’in Newroz kutlamalarının önemli bir merkezi olduğunu anımsatarak, “Demirci Kawa’dan aldığımız mirası Gündoğdu Meydanı’nda Newroz ateşiyle harlayacağız” dedi.

TJA adına konuşan Türkan Poyraz da, 8 Mart’taki kutlamaların coşkulu geçtiğini söyledi. Poyraz, tüm kadınları kutlamaya davet etti.

Barış Annesi İnisiyatifi üyesi Behriye Yalçın, Halepçe katliamın hatırlatarak, katliamı kınadı. Tecridin kaldırılması talebiyle süren açlık grevlerine dikkat çeken Yalçın, anneler olarak talepleri olan barışın Newroz’a taşıyacakların belirterek, çağrıda bulundu.

Açıklamanın ardından müzik eşliğinde halay çekildi.(İzmir/MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER