‘İzmir’de gerçekleştirilmek istenen katliam Konya’da yaşandı’

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye'de ayrımcılığın tırmandırıldığını belirterek, İzmir’de gerçekleştirilmek istenen katliamın Konya’da yaşandığına dikkat çekti.

‘İzmir’de gerçekleştirilmek istenen katliam Konya’da yaşandı’

Adıyaman’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gölbaşı İlçe Örgütü 1'inci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Gölbaşı Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan kongreye, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kömür Belediyesi Eşbaşkanı Erkan Karakaş ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Kongrenin yapıldığı salona, “Tekçi zihniyetiniz, nefret diliniz, ırkçılığınız içinde boğulacaksınız, halklar kazanacak” yazılı pankart asıldı. 

AYRIMCILIK TIRMANDIRILIYOR

Kongrede konuşan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye'deki etnik sorunların “Türkleştirme” operasyonlarıyla çözülmeye çalışıldığını söyledi. Türkiye'de ayrımcılığın her geçen gün tırmandırıldığını dile getiren Gergerlioğlu, “Bu anlayış İzmir'de Deniz Poyraz yoldaşımızı katletti. O gün gerçekleştirilmeyen katliam, bugün Konya'da gerçekleştirildi. Bunu Konya, Afyon ve Ankara'da gördük. Bu saldırıları  'husumet' diye açıklamaya çalışıyorlar. Bakın tabanda bir ırkçılık varsa, sıradan bir olayda bile bu ırkçı saldırılar hemen ortaya çıkar. Biz her türlü ayrımcılığa karşıyız” şeklinde konuştu. 

ÇÖZÜMSÜZLÜK ISRARI 

Kürtlere yönelik imha ve inkar politikalarının sürdürüldüğünü söyleyen Gergerlioğlu, “Bu katliamdan önce bu topraklarda ne katliamlar yaşandı. Öyle hasıraltına itmeye çalışmayın. Nefret nefreti doğurur. Yarını aramaya çalışırız. İktidara sesleniyoruz, sorunları hasıraltı etmeyin. Bu ülke barıştan uzaklaştıkça, savaş ve kaos oluyor. Çözüm süreci bitti, çözümsüzlük süreci başlatıldı. Bugün üzerinden 5 yıl geçti. Bu çözümsüzlükte ısrar etmeye hala devam ediyorlar. Haksızlık karşısında sessiz kalmayacağız. Sivil itaatsizlikle sonuna kadar direneceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından gidilen seçimde, Gölbaşı İlçe Eşbaşkanlığına Ayşe Eksin ve Ruhi Öztürk seçildi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER