İzmir ve İstanbul'da kar yağışı

İzmir'in yüksek rakımlı ilçelerinde kar yağışı başlarken, İstanbul'da da beklenen kar yağışı başladı.

İzmir ve İstanbul'da kar yağışı

İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı. Hava sıcaklığının 0°C’lerin altına inmesi beklenirken, yarın ve pazartesi günü etkisini artırması beklenen karın çarşamba gününe kadar aralıklarla süreceği belirtiliyor. Kar kalınlığının ise kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde 15-20 santimi bulacağı tahmin ediliyor.

Sonbahar ve aralık ayında kuraklığın hakim olduğu İstanbul'da nihayet beklenen yağış geldi. Son bir haftadır hafif yağmurun etkili olduğu kentte, iki gün önceki kısa kar yağışının ardından beklenen yoğun kar yağışı başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, AKOM, AFAD ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın peş peşe uyarılarının ardından beklenen kar yağışı, kentin hemen tüm ilçelerinde etkisini göstermeye başladı.

Silivri'den başlamak üzere Başakşehir, Bahçeşehir, Şişli, Beşiktaş olmak üzere birçok ilçeden kar yağışı görüntüleri gelmeye baladı.

Meteoroloji ve AKOM verilerine göre kar yağışı boyunca sürecek, yarın ve pazartesi günü de sürecek. Aralıklarla olmak üzere kar yağışı çarşamba gününe kadar sürecek

Hazırlıklarını tamamlayan İBB ekipleri de yollarda tuzlama çalışmalarına başladı.

Kentin iki yakasında da etkili olan kar yağışı sonrası, yerdeki kar kalınlığının kuzey ve yüksek kesimlerinde 15-20 santimi bulması bekleniyor.

BUZLANMALAR ERKENDEN TESPİT EDİLECEK

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek. Ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi, araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek.

7 BİN PERSONEL SAHADA OLACAK

İBB, kent hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldı. Kentin komuta merkezi AKOM’da tüm İBB birimleri, alarm durumuna geçti. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl 1.351 araç- iş makinesi ve 7.031 personeli ile görev yapacak.Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul’da 4 bin 23 km’lik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı hazır bekletilecek ve müdahale çalışmalarını yürütecek.

İZMİR

İzmir'in yüksek rakımlı ilçelerinde kar yağışı başladı.Öğle saatlerinden itibaren etkili olan yağmur, akşam üzeri yerini soğuk hava ve kar yağışına bıraktı. Bornova, Buca ve Narlıdere'nin kırsal bölgelerinde hafif şiddetli olan kar, özellikle kuzey ilçeleri olan Bergama, Dikili, Aliağa ve Kemalpaşa'da bembeyaz bir örtü oluşturdu. Yıllar sonra kar gören İzmirliler, pandemi yasaklarına rağmen dışarı çıkıp kartopu oynadı.

Karayolları ekipleri, İzmir ve Manisa arasında ulaşımı sağlayan Sabuncubeli Geçidi'nde ve dağ yollarında önlemler aldı.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ise İzmir'in kuzeydoğu kesimlerinde kar yağışının saat 03.00 sıralarına kadar etkili olacağı ifade edildi. (ANKA)

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 01:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER