İstanbul'da koronavirüsü riski en yoğun işçi semtlerinde

İBB Bilimsel Danışma Kurulu’nun ‘Verilerle İstanbul Profili-Covid-19 İstanbul’ raporuna göre, koronavirüs açısından en riskli bölgeler yoğunlukta işçi ve emekçilerin yaşadığı ilçeler.

İstanbul'da koronavirüsü riski en yoğun işçi semtlerinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Dr. Nilüfer Aykaç, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgının kentteki etkilerine ilişkin Nisan ayına ait verileri hazırladığı “Verilerle İstanbul Profili-Covid-19 İstanbul” adlı raporda analiz etti. 

Aykaç’ın raporuna göre, İstanbul açısından Kovid-19 yaygınlığı yaş dinamiğinden önemli ölçüde bağımsız ilerledi. Riskin 65 yaş ve üzeri nüfusun yoğun olduğu yerlerin aksine, "mavi yakalılar" olarak işçi ve emekçilerin ikamet ettiği bölgelerde oluştuğuna dikkat çekilen raporda, İstanbul’da yaşanan ulaşımsal hareketlilikten kaynaklı işçi ve emekçilerin Kovid-19 açısından yüksek risk grubunu oluşturduğu kaydedildi.

Raporda bu duruma dair şu saptamalara yer verildi: “Mavi yakalıların ikamet ettiği Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Esenyurt, Ümraniye, Çekmeköy, D-100 hattı ve Küçükçekmece hastalık açısından en riskli yerler olduğu anlaşılmıştır. Kurtköy, Pendik, Samandıra, Ümraniye ve Tuzla ise Anadolu Yakası’nın en riskli bölgeleri olmuştur. Mavi yakalılar, ağırlıkla Beylikdüzü, Birlik, Dudullu, İkitelli, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Deri Sanayi, Tuzla ve Tuzla Kimya Sanayicileri organize sanayi bölgelerinde çalıştıkları için ikametleriyle, işyerleri arasındaki mesafeyi her gün kat etmek zorunda kaldılar. Bu hareketlilik, İstanbul’da Kovid-19 salgınında artışa neden olmuştur.” 

ECZANELERE ERİŞİLEMEDİ

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında birçok yurttaşın market ve eczaneye erişimde zaman kaybı yaşadığı da belirtilen raporda, Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre, bir yayanın 5 veya 10 dakika yürüme mesafesindeki bir noktadan market ve eczane gibi temel ihtiyaç malzemelerini almasının önerildiği hatırlatıldı.

Raporda, “İstanbul genelinde toplam 6 bin 244 eczane bulunmakta. İstanbul’da 10 bin kişi başına 4,1 adet eczane düşmekte. 4 milyon 596 bin kişi ve 65 üzeri yaş grubunda 309 bin 397 kişi, 5 dakika mesafesinde eczaneye erişememiştir. 10 dakikalık yaya erişim alanı dikkate alındığında eczaneye erişemeyen nüfus 1 milyon 235 bin 684 olurken, 65 üzeri yaş grubunda bu rakam 93 bin 169’dur” tespitleri yer aldı. (MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER