Irkçı saldırıda yaralanan Kürt öğrenci: Polis saldırganları korudu

Akdeniz Üniversitesi kampüsünde saldırıya uğrayan Kürt öğrencilerden Fevzi Aka, olaya geç müdahale eden polisin amacının saldırganları korumak olduğunu söyledi.

Akdeniz Üniversitesi kampüsünde 22 Şubat’ta Kürt öğrencilere yönelik saldırıda Botan Artuç, Hatice Tonğ ve Fevzi Aka, darp edildi. Yaralanan öğrenciler, daha sonra Akdeniz Tıp Fakültesi Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanedeki tedavilerinin ardından öğrenciler, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Irkçı saldırıda yaralanan Fevzi Aka, saldırı anı ve sonrasında yaşananları anlattı. 

30 KİŞİ SALDIRDI

22 Şubat saat 14.00 sıralarında arkadaşları Hatice Tonğ’un takip edildiği haberinin kendilerine verilmesi üzerine üniversite kampüsüne gittiklerini belirten Aka, Hatice Tonğ ile buluştuktan sonra aleni bir şekilde takip edilmeye devam edildiklerini söyledi. Aka, güvenlik görevlilerin yoğun olup güvenli olduğunu düşündükleri rektörlük binasına doğru hareket ettiklerini söyledi. Aka, ırkçı grubun rektörlük binasının yaklaşık 50 metre ilerisinde bulunan Ulviye Çarşısı’na kendilerine saldırdığını belirterek, “Onlar 30 kişi ile bize saldırdılar. Biz sadece üç kişi olduğumuz için karşılık veremedik. Ellerinde muşta, sopa, bıçak vardı. Silahlı olduklarını da düşünüyoruz. Aldığımız darbeler sonucu yaralandık. Yani öldürmeye yönelik saldırı gerçekleştirdiler” dedi.

‘POLİS IRKÇI GRUBU KORUDU’

Gerek üniversite yönetimi gerekse de kampüs ve olay yerinde bulunan polislerin saldırganlara hiçbir şekilde müdahale etmediğinin altını çizen Aka, “Polis ve güvenlik görevlileri olaya çok geç müdahale etti. Polisin müdahale etme amacı da saldırganları korumak içindi. Çünkü saldırı devam edince, olay yerinde bulunan kitleden bazıları ırkçı gruba tepki gösterdi ve olaya müdahale etti. Kitlenin olaya müdahale etmesi sonrası, polis ve üniversite güvenliği derhal olay yerine gelerek, saldırganların kaçması için onlara yol açtı. Onun dışında ırkçı grup bize saldırırken, ne polis ne de güvenlik vardı” şeklinde konuştu.

SUÇ DUYURUSU

Aka, daha sonra hastaneye ve oradan da suç duyurusunda bulunmak üzere savcılığa gittiklerini kaydetti. Aka, suç duyurusunda bulunmalarına rağmen, şu ana kadar herhangi bir saldırgan hakkında işlem yapılmadığını ve söz konusu saldırgan gruptan herhangi birinin yakalanmadığına dikkat çekti. 

  

SALDIRGANIN FOTOĞRAFI

Kendilerine saldıran otuz kişilik ırkçı grupta bulunanlardan bazılarının öğrenci olmadığını kaydeden Aka, “Kimisi öğrenci kimisi de dışarıdan gelmişti. En başta bize saldıran Mehmet Çam isimli adlı şahsı daha önce hiç okulda görmedim. Yine o şahısın Akdeniz Üniversitesi Güvenlik Şefi ile fotoğrafları var. Dekanlarla da fotoğrafları var. Bize saldıran şahıs, vekillere kadar fotoğrafı olan bir şahıstır” dedi.  

‘SALDIRI YERİNDE KAMERA YOK’

Rektörlüğe yakın bir yerde canlarına kast edildiğini ve olay yerine dair hiçbir kameranın olmadığının söylendiğini kaydeden Aka, “Bizleri rektörlük binası önünde takip ettikleri sırada, rektörlük binasının kameralarına takıldıklarını düşünüyorum. Oradaki görüntülere dahi bakılsa saldırganlar teşhis edilebilir” diye konuştu.

MA / Selman Güzelyüz

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER