Irak Ordusu Sözcüsü’nden operasyon açıklaması: Yaşananlar büyük bir işgaldir

TSK’nin sınır ötesi operasyonuna ilişkin açıklama yapan Irak Ordusu Genel Komutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, “yaşananlar, büyük bir işgaldir” dedi.

Irak Ordusu Sözcüsü’nden operasyon açıklaması: Yaşananlar büyük bir işgaldir

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından 23 Nisan’da Federe Kürdistan Bölgesi’ne başlatılan operasyon hem havadan hem de karadan sürüyor. TSK’nin operasyonlarıyla paralel olarak KDP, Metîna’ya güç yığarken, Türkiye ile de ortak operasyona katılıyor. KDP özel birliklerinin operasyona dahil edilmesine tepkiler büyürken, birçok farklı kesimden de Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna ilişkin açıklamalar yapılıyor. 

Irak Ordusu Genel Komutanlığı Sözcüsü Yahya Resul, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin sınır ötesi operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu. 

RojNews’te yer alan habere göre, Yahya Resul, Türk ordusunun 20 kilometre Irak topraklarına girdiğini belirti. Yahya Resul, “İki taraf arasındaki anlaşmalarla belirlenen sınırın çok ötesinde. Türk ordusu Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri üslerinin sayısını arttırdı. Türk devletinin ilerlemesi doğru değildir, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğine ve komşu ülkelere saygı duyması gerekiyor” dedi.

‘İŞGALDİR’

Çözüm için diplomatik yollar ve diyaloga ihtiyaç olduğunu söyleyen Yahya Resul, “Irak topraklarında bugün yaşananlar, büyük bir işgaldir. Türk devleti Irak hava sahasını ihlal etti. Hava savunma sistemi yoluyla bu sorun çözülmeli” diye ekledi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER