İktidar medyası Albayrak’ın istifasını görmedi

İktidar medyası, “At izi it izine karıştı” diyerek Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ı görmezden geldi.

İktidar medyası Albayrak’ın istifasını görmedi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün akşam resmi İnstagram hesabından yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini duyurdu. AKP’li isimlerce teyit edilen istifanın, iktidara yakın televizyonlar tarafından duyurulmaması, devletin resmi ajansı Anadolu Ajansı ve resmi televizyonu TRT’nin de haber geçmemesi dikkati çekti.

Albayrak, iktidara yakın gazetelerin manşetlerinde de yer bulamadı. Sadece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi, istifa haberini manşetine taşıdı. 

MUHALİF GAZETELER 

Muhalif gazeteler ise iktidara yakın medyanın aksine Albayrak’ın istifa manşetleriyle çıktı. BirGün gazetesi, “Damat’la başladı, gerisi de gelecek!” başlıklı manşetinde, “Hükümete ve kendisine yönelik eleştirilere rağmen ekonominin ‘iyi gittiğini’ savunan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi Instagram hesabından istifa ettiğini duyurdu” ifadeleri yer aldı.

‘KRİZ DAMADI SALLADI’

Cumhuriyet gazetesi, istifayı “Kriz damadı salladı” başlığıyla manşetine taşıdığı haberde, “Ekonomideki çöküş, Saray’ı adım atmaya zorladı. AKP kulislerinde kabine değişikliği konuşulurken, Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram’dan istifası gündeme bomba gibi düştü. Berat Albayrak, istifasına sağlık sorunlarını gerekçe gösterdi. Saray ve bakanlıktan geç saatlere kadar resmi bir açıklama gelmemesi dikkat çekti. Kulislerde Albayrak’ın ‘muhalefete koz vermemek adına Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirilebileceği’ de konuşuluyor” denildi.

‘AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI’

İstifayı manşetten gören Sözcü gazetesi de haberi “Hazine Bakanı Berat Albayrak istifa etti” başlığıyla duyurdu. Haberde, “Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı Berat Albayrak’a haber vermeden görevden aldı. Yerine Naci Ağbal’ı atadı. Albayrak buna tepki olarak istifa etti. İstifasını Instagram hesabından duyuran Albayrak, ‘Aileme daha fazla zaman ayıracağım. At izi it izine karıştı’ dedi. Erdoğan daha önce de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını kabul etmemişti. Gözler bugün piyasalarda” diye belirtildi.

‘İSTİFA TEYİT BEKLEDİ’

Karar gazetesi de manşetin altında, “İstifa mesajı saatlerce teyit bekledi” başlığıyla yer verdiği haberinde, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabında yer alan istifa açıklaması kafaları karıştırdı. Bakan’ın hesabının ele geçirildiği iddiası ortaya atıldı. Buna karşılık Merkez Bankası Başkanı Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın atanmasının ardından gelen istifa mesajına ilişkin Ankara’dan saatler boyunca resmi bir açıklama yapılmadı. İstifa haberi ne teyit edildi ne de yalanlandı. KARAR’ın baskıya girdiği saate kadar da bir açıklama gelmedi” ifadelerini kullandı.

Ekonomi gazetesi Dünya “Albayrak’tan şok karar: Ayrılıyorum”, Milli Gazete “İstifa ve sessizlik” ve Yeniçağ gazetesi de “Ankara’yı sarsan şok gelişme” manşetiyle haberi servis etti. 

İktidar medyasından Albayrak’ın istifasını görev tek gazete Türkiye oldu. Gazete, “Sürpriz gelişme” başlığıyla haberi manşetine taşıdı. 

Hürriyet, Milliyet, Sabah, Aydınlık, Yeni Şafak, Akit gibi iktidara yakın gazeteler ise Albayrak’ın istifasını görmedi.(MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER