İHD bölge şubeleri: İpek Er için adalet

İHD bölge şubeleri, İpek Er davasındaki hukuksuzluklara değinerek, “İpek Er için adalet istemeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

İHD bölge şubeleri: İpek Er için adalet

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Urfa, Adıyaman, Siirt, Ağrı ve Maraş Şubesi Kadın Komisyonları ile Kars Temsilciliği, Siirt’te İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’a 10 yıl ceza verilmesine ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada, İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olan Orhan’ın hala serbest gezdiğine vurgu yapılarak, “Cezasızlık bu coğrafyada başta kadın ve çocukların yaşam hakkı olmak üzere genel hak ihlallerinin en büyük zırhı oldu. Olmaya da devam ediyor. Kamunun gücünü arkasına alarak bu suçları işleyen hiçbir failin etkili bir ceza aldığına şahit olmadık. Dün görülen İpek Er davası da bunun kanıtlarından biri oldu. Mahkeme salonuna kadınların sesini kısmak, kamuoyuna yönelik bilgi paylaşımının engellemek niyetiyle sinyal kesici konulması yargılama sürecinin fotoğrafını da ortaya koymaktadır” denildi. 

ADALET TALEPLERİ SÜRECEK

Mahkeme heyetinin Orhan’a "nitelikli cinsel saldırı" suçundan 12 yıl hapis cezası verdiğini daha sonra "iyi hal" indirimi yaparak 10 yıla düşürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Karara ilişkin mahkeme heyetinden bir şerh düşüldü. Bu şerh tutuklanması için gerekirken beraatini istemeye yönelik bir şerhti. Kamu gücünü kötüye kullanmaya yönelik ise hiçbir cezai yaptırım uygulanmadı ve ceza konusu bile olmadı. Kolluk kuvvetlerinin kamunun gücüne güvenerek özellikle bölgemizde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik olan taciz, tecavüz ve baskısını kabul etmiyoruz. İpek Er ve nice diğer kadınlar için adalet demeye devam edeceğiz. Şiddetsiz ve özgür bir yaşam hakkımızdır" diye belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER