İBB’den ‘PKK üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınan çalışan tutuklandı

İstanbul TEM Müdürlüğü ekipleri, hakkında yakalama kararı bulunan Şafak Duran’ı önceki gün gözaltına almıştı.

İBB’den ‘PKK üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınan çalışan tutuklandı

PKK’lilerle çekilmiş fotoğrafları bulunduğu öne sürülen Şafak Duran, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile işbirliği içinde olan girişimde Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapıyordu.

İBB, Şafak Duran’ın gözaltına alınması sonrasında açıklama yapmıştı. Açıklamada Duran’ın proje bazlı çalıştığı belirtilerek özetle şöyle denilmişti:

“Öncelikle belirtmek gerekir ki; habere konu kişi, uluslararası işbirlikleri kapsamında proje bazlı ve sınırlı-süreli olarak görev yapan elemandır. Söz konusu kişinin proje boyunca maaş ödemesi ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve Almanya Ulusal İşbirliği Teşkilatı (GIZ) tarafından finanse edilmekte ve yapılmaktadır. 1 Haziran 2021 tarihinde başlayıp 31 Aralık 2021 tarihinde tamamlanan ilk proje ‘Mülteci ve Ev Sahibi Topluluklar İçin İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi’ isimli projedir. 1 Mart 2022’de başlayıp 31 Aralık 2022’de sona erecek proje de ‘Ekonomik Girişimler ve İstihdam İçin Dijital Kapasitenin Geliştirilmesi’ projesidir.

“Adli sicil kaydı temizdi”

Ayrıca söz konusu kişinin, sınırlı süreli bir projede görevli olmasına rağmen adli sicil kaydı alınmış ve sicil kaydının temiz olduğu da görülmüştür. Adli sicil kaydı ekte sunulmuştur. Yine söz konusu kişinin öz geçmişi incelendiğinde 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sakarya Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde stajyer olarak görev yaptığı görülebilir. Keza, habere konu fotoğrafın her ne kadar 2016 yılında çekildiği belirtilse de, söz konusu kişinin 2016-2018 yılları arasında İstanbul’da özel bir yaşlı bakımevinde görev yaptığı tespit ve teyit edilmiştir. Ayrıca aynı kişi, 2021 yılından bu yana gönüllü olarak Sultanbeyli Belediyesi’yle çalışan Mülteciler Derneği’nde de görev almaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER