Hrant Dink davası bir kez daha ertelendi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 121’nci duruşması bazı sanıklarının ifadelerinin alınması sonrası 15 Ocak’a ertelendi.

Hrant Dink davası bir kez daha ertelendi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 121’inci duruşması, Çağlayan'da bulunan İstanbul 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, Samsun Emniyet TEM Şube Müdürlüğü görevlisi Metin Balta, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) ile katılırken, diğer sanıklar ise duruşma salonunda hazır bulundu

'TELKİNLERDE BULUNDUM'

Kimlik tespitlerin ardından esasa ilişkin mahkemeye sunulan mütalaaya karşı savunmasını yapan dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü görevlilerinden Faruk Sarı,  “Engin Dinç ile yaklaşık bir ay çalıştım. Dinç, Ramazan Akyürek’ten tayin isteyince Afyon’a gitti” dedi. 

Trabzon’a yeni atanan emniyet müdürü Reşat Altay’a Mayıs 2006’da brifing verildiğini fakat Yasin Hayal ve Erhan Tuncel ile ilgili bir bilgi sahibi olmadığını ifade eden Sarı, Tuncel’in Haziran 2006’da yardımcı istihbarat elemanı olarak çalışmak istemediğini ve Tuncel’in çalışması için telkinlerde bulunulduğunu söyledi. Sarı, aynı şubede çalışan sanık Özkan Mumcu’ya devredildiğini ancak Tuncel’in davranışlarında yine bir değişiklik olmadığını belirtti. Beraatını talep eden Sarı, avukatıyla beraber savunma sonrası salondan ayrıldı. 

'ERGENEKONCU DEDİLER'

Dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanlarından sanık Mehmet Ayhan ise savunmasında, kendisine yöneltilen FETÖ suçlamasıyla ilgili  “Cezaevinden çıktıktan sonra konjonktüre göre olayın Ergenekon ile alakalı olduğunu söyleyip bize ‘Ergenekoncu’ diyor. Daha sonra bu mahkeme salonunda FETÖ’cü denildi. Değişen konjonktüre göre beyanda bulunuyor“ ifadelerini kullandı. 

'DERS VERİYORUM'

Muhittin Zenit, savunmasında kendisine yöneltilen “terör örgütü” suçlamasıyla ilgili de şunları söyledi: “Bir terör örgütü üyesi nasıl istihbarat daire başkanlığında çalışabilir? Tahliye olduktan sonra görevime başladım. İstihbarat başkanı ve diğer yetkililer tarafından Dink davasındaki çalışmamdan dolayı eğitimci olarak görevlendirildim. Ben FETÖ ile mücadele eden meslektaşlarıma ders veriyorum.” 

Zenit savunmasının devamında,  “FETÖ ile ilişkim olduğum suçlaması ile ilgili tek bir cümle bile yoktur. 2017’de tutuklandığımda görevimin başındaydım. Sekiz ay tutuklu kaldım, tahliyeden sonra hemen üniformamı giyerek işe başladım. Olay günü kimseyi takip etmedim. Agos Gazetesi ve çevresine hiç gitmedim" diyerek beraatını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savunmaların ardından mahkeme heyeti daha önceki oturumlarda kararlaştırılan sanıkların beyanlarını, duruşmada dinlenmeleri kabul edilen ancak esas hakkındaki beyanları alınmayan Mehmet Uçar, Mehmet Ali Özkılınç, Metin Yıldız ve Metin Balta’nın mütalaaya karşı beyanlarının 15 Ocak’ta yapılacak olan duruşmada alınmasına karar verdi. 

Mahkeme, mütalaaya karşı beyan ve ek savunması bugün alınması karar verilen ancak mazeret bildiren sanık Hamdi Egbatan’ın esasa ilişkin son savunma ve ek savunmasının ise 20 Ocak’ta yapılacak olan duruşmada alınmasına karar verdi.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER