"Helva" paylaşımı yapan Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkartıldı

"Koronavirüs olmuş ve dua istiyor. Ediyoruz merak etmesin. Helvayı yapmaya başladım. Zamanı gelince dağıtacağım" paylaşımı yapan milli yüzücü Derya Büyükuncu’ya daimi hak mahrumiyeti cezası verildi.

"Helva" paylaşımı yapan Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkartıldı

Twitter hesabından "Koronavirüs olmuş ve dua istiyor. Ediyoruz ediyoruz, merak etmesin. 20 tencere helvayı yapmaya başladım. Zamanı gelince bütün mahalleye dağıtacağım" paylaşımı yapan milli yüzücü Derya Büyükuncu’ya daimi hak mahrumiyeti cezası verildi.

Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Twitter hesabından paylaştı.

Paylaşılan kararda Türkiye Yüzme Federasyonu Disiplin Kurulu'nun bugün olağan üstü toplandığı aktarılarak, Büyükuncu'nun paylaşımının Kovid-19'a yakalanan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a dair olduğu öne sürüldü. Paylaşımın, Türkiye Yüzme Federasyonu Disiplin Kurulu Talimatı'nın 34. maddesine aykırı olduğu savunuldu.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

"İş bu toplantıda Derya Büyükuncu hakkında, Büyükuncu'nun sosyal medya üzerinden sarfettiği söylem ve yazıların Cumhurbaşkanı'na ve eşine aleniyet oluşturacak şekilde yapmış olduğu paylaşımlarının Türkiye Yüzme Federasyonu Disiplin Kurulu Talimatı'nın 34. maddesine aykırı olduğu, ulusal medya kanallarından öğrenildiği üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ilgili hakkında adli soruşturma başlatıldığı, eylemlerinin yoğunluğu ve içeriğinin şiddeti göz önünde bulundurularak, daimi hak mahrumiyetiyle cezalandırılmasına karar verilmiştir."

Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Twitter hesabından “Bırakın bir sporcuya yakışmamasını insanlığa sığmayacak ifadeleri kabul etmemiz, sineye çekmemiz mümkün değil. Sporcu ahlakına sığmayan bu çirkin hareket için gereği yapılıyor” sözlerini sarf etti.

YAKALAMA KARARI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkartıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, Sayın Cumhurbaşkanımızın rahatsızlığı ile ilgili suç teşkil eden paylaşımlara yönelik resen başlatılan soruşturma kapsamında, Derya Büyükuncu hakkında yakalama kararı çıkartılmıştır" denildi.

Derya Büyükuncu dahil 8 kişi hakkında, Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’ın koronavirüse yakalanmalarının ardından yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterilerek soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında Büyükuncu'nun yurt dışında yaşadığı tespit edilmişti.

DERYA BÜYÜKUNCU KİMDİR?

2 Temmuz 1976 tarihinde İstanbul'un Kadıköy ilçesinde dünyaya gelen Derya Büyükuncu, yüzme sporuna 5 yaşındayken Galatasaray Spor Kulübü'nde başladı. Hocası tarafından yüzmede başarılı bulunmayınca, bir başka spora yönlendirildi. Fakat yüzmeyi çok sevdiği için 2 yıl karate yaptıktan sonra yüzmeye 7 yaşında geri döndü.

Kadıköy Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Lise öğrencisiyken müzik ve resim derslerinden kalması nedeniyle ailesi tarafından eğitim için ABD'ye gönderildi. Buradaki eğitiminde başarılı olunca başarılı oldu ve lisans eğitimini Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde burslu olarak tamamladı. Yüksek lisansını da burada yaptı. Ayrıca ikinci üniversite olarak Michigan Üniversitesi İşletme bölümü okudu.

Derya Büyükuncu, ilk milli yarışını 9 yaşındayken, 1985 Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası'nda 12 yaş grubunda yüzerek bronz madalya kazandı. Aynı yıl Türkiye'de yapılan yüzme yarışlarında 10 yaş grubunun tüm Türkiye rekorlarını kırdı. 1992 yılından itibaren 6 kez Yaz Olimpiyat Oyunları'nda yarıştı. 1985-2012 yılları arasında yaklaşık 500 kez yüzme rekoru kırdı ve 500 kez milli takımda yer aldı. 1987 Balkan Yaş Grupları Yüzme Şampiyonası'nda 5 altın madalya kazandı.

2010 yılında 'Yok Böyle Dans' yarışmasında boy gösterdi. 2011 yılında Acun Ilıcalı'nın hazırlayıp sunduğu 'Survivor' yarışmasına katıldı ve birinci seçildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2022, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER