HDP’lilerden Şenyaşar ailesine ziyaret

“Adalet” arayışını sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret eden HDP heyeti, ailenin mücadelesini her platformda dillendirdiklerini söyledi.

HDP’lilerden Şenyaşar ailesine ziyaret

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde başlattıkları “Adalet” nöbeti eylemi 119’uncu gününde devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve HDP İl Örgütü’nden oluşan bir heyet, Şenyaşar ailesini ziyaret etti. Aile, adliye binası önüne yerleştirilen beton bloklar önünde “Adalet istiyoruz” yazılı dövizle HDP heyetini karşıladı.

İNSANLIK SUÇU

Ferit Şenyaşar, yaşananlara ilişkin heyete bilgi verdi. Dosya bakan savcı ile görüşme talebinde bulunmak için adliye binasına girdiklerinde müdahaleyle karşılaştıklarını anlatan Şenyaşar, “Adalet talebine karşı en ufak bir tahammülleri yok. Adalet mücadelemiz 3 yıldır devam ediyor. Yarın itibarıyla Urfa Adliyesi önündeki adalet mücadelemiz 4 ayı bulacak. Ortada bir insanlık suçu var. Devlet Hastanesi’nde bir katliam yapıldı. 3 insan linç edilerek katledildi ama dosyada hala gizlilik var. Adliye binasına girmek istediğimizde OHAL görüntüleri oluşuyor. Ortada bir katliam var ve yapanlar bellidir. Bunlar yargı önünde cezalandırılana kadar mücadelemizi sürdürecek, haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. 

ADALET YOK 

Kenanoğlu ise, “Ailenin mücadelesi hepimizin vicdanlarını yaralayan bir mücadele. Katliam gerçekleştiğinden bu yana bizlerin vicdanı yaralı ve sızlıyor. Her seferinde aklımız burada, bulunduğumuz alanlarda bu mücadelenin gücü ile çalışıyoruz. Emine annenin bize verdiği umut ile çalışıyoruz. Türkiye’de adalet diye bir şey kalmadı, ancak iktidarda olanlar için adalet var. Toplumun muhalif kesimleri açısından adalet arayışı maalesef böyle oluyor. Adliye binasının önüne dahi alınmayan ailemiz, beton blokların önünde mücadelesini sürdürmek zorunda kalıyor. Vicdanları sızlatan bu mücadele iktidarın vicdansızlığını da ortaya çıkarıyor. Aileyi bu mücadelelerinden kaynaklı kutluyoruz” diye konuştu. 

ADALET ÇIĞLIĞI 

Dünyanın her yerinde Emine Şenyaşar’ın “Adalet” çığlığının yankılandığını söyleyen Kenanoğlu, sözlerini söyle sürdürdü: “Bu adalet arayışı aile için burada sürüyor ama dünyanın her yerinde Emine annenin sesi yankılanıyor. Bulunduğumuz her alanda bunu duyuyoruz. İktidar yanlısıysanız Van’da, Diyarbakır’da, İzmir’de olduğu gibi partimizin yanında çok rahatlıkla oturabilirsiniz, partililere hakaret edebilirsiniz, çok rahatlıkla elinize silah alıp içeri girip yoldaşlarımızı katledebilirsiniz, bunlar serbest. Ne zamanki Emine anne bir adalet arayışında ise o zaman adliye binasının önüne dahi gelemezler, ancak dışarıda kendilerine bir yer bulabilirler. Bunların ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu anlamıyla adalet mücadelesinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.”

Emine Şenyaşar, hastanede tanık olduğu anları ve sonrasında yaşananları heyetle paylaştı. Heyet, aile ile bir süre nöbet tutu.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER