HDP’li kadınlar: Kaftancıoğlu’na verilen cezaları asla kabul etmiyoruz

Pervin Buldan, Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasını kadınlar olarak asla kabul etmediklerini ve kadın siyasetine dönük bir saldırı olarak gördüklerini söyledi: "Kürde yapılan haksızlık ve baskı bu ülkede yaşayan ve demokrasi derdi olan hiçbir kesimi ıskalamaz."

HDP’li kadınlar: Kaftancıoğlu’na verilen cezaları asla kabul etmiyoruz

HDP’nin 4’üncü Olağan Kadın Konferansı’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Sayın Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasını kadınlar olarak asla kabul etmediğimizi ve kadın siyasetine dönük bir saldırı olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim” dedi.

“Fakat altını önemle çizmek isterim ki, bu hukuksuzluk kadın siyasetine karşı geliştirilen saldırıların en son halkasından biridir” diyen Buldan şöyle devam etti:

“Herkesçe iyi bilinmelidir ki toplumun geniş kesimleri tarafınca sessiz kalınan her suç, her saldırı, her hukuksuzluk adres skalasını genişleterek işlenmeye devem etmektedir, sessiz kalındığı müddetçe işlenmeye de devam edecektir.

‘KÜRDE YAPILAN HAKSIZLIK HİÇBİR KESİMİ ISKALAMAZ’ 

Kürde yapılan haksızlık ve baskı bu ülkede yaşayan ve demokrasi derdi olan hiçbir kesimi ıskalamaz. Kadına yönelen şiddet bu ülkede yaşayan hiçbir bireyin güvenliğini ıskalamaz.

Öteki olarak kabul edilmiş kimliklere yöneltilmiş; asimilasyon ve baskı politikaları hiçbir kesimin inanç özgürlüğünü, kimliğini ve kültürünü yaşatma hakkını ıskalamaz.” Buldan konuşmasında şunları söyledi:

AKP-MHP ERKEK ORTAKLIĞI 

“AKP-MHP erkek ortaklığının çoklu krizi ile yönetmeye çalıştığı şu karanlık ülke ortamında tarih ilerlemeden yana değil, sürekli bir gerilemeden yana işlemektedir. Ekonomideki eşitsizlik, cinsiyet eşitsizliği, şiddet ve suç oranlarındaki artış, yoksulluk ve açlık giderek derinleşmektedir.

MAFYA, YOLSUZLUK, SOYGUN, YAĞMA DÜZENİ…

Tekçi erkek sistemleri ile mafya, yolsuzluk, soygun ve yağma düzenleri ile hukuku ve demokrasiyi tamamen yürürlükten kaldırdıkları, baskı, zulüm ve dikta rejimleri ile ortaya koydukları krizleri sonu gelmez bir biçimde derinleşmektedir. İktidarda kaldıkları her gün hatta her saat fakirleşen bir ülke var artık. Ekonomik bir büyümeden bahsetmektedir onlar ekonomik olarak büyüyoruz diyor fakat gerçekte olan bütün rezervlerin tüketilmiş olmasıdır. Cari açığın devasa bir şekilde büyümüş olmasıdır.

‘HER İKİ KADINDAN BİRİ İŞSİZ’ 

AKP-MHP erkek ortaklığı kadınları ve bir bütün olarak toplumu bir sömürü alanı olarak görmektedir. Cinsiyet eşitsizliğini her alanda olduğu gibi ekonomide de derinleştirdiler. Bugün itibariyle her iki kadından biri işsizdir ve çalışan kadınlar ise ucuz işgücü ve güvencesiz işgücü olarak ekonomiye dahil olabilmektedir. Kadınların payına düşen ekonomik büyüme değil, ekonomik olarak tüketme ve bağımlı bırakma siyasetidir.

‘SATACAK BİR ŞEY KALMAYINCA EMLAK VE YURTTAŞLIK SATIYORLAR’ 

Her gün zam üstüne zam yapıldığı, doların büyümekte TL’nin küçülmekte sınır tanımadığı bir ortamda elde satacak bir şey kalmayınca yabancılara bol bol emlak ve yurttaşlık satıyorlar. Buradan gelir elde etmeye medet bağlamış bir hükümetin demokratik olarak büyüyoruz demek ya da ekonomik olarak büyüyoruz demesi ellerinde yalanlarından başka bir şeyin kalmadığını çok açık bir göstergesidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER