HDP’li Hatimoğulları: "Silahlı iki sivil 'polisiz' diyerek kapıma dayandı"

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekilli Tülay Hatimoğulları, geçtiğimiz Cuma günü kendilerini polis olarak tanıtan silahlı iki sivilin evinin kapısını zorladığını anlattı.

HDP’li Hatimoğulları: "Silahlı iki sivil 'polisiz' diyerek kapıma dayandı"

Savcılığın olaya dair şikayet başvurusunu almak istemediğini paylaşan Hatimoğulları, Emniyet’ten ise beş gündür resmi bir açıklama yapılmadığını ifade etti.

HDP’li Tülay Hatimoğulları maruz kaldığı saldırı girişimine ilişkin Genel Merkez’inde basın toplantısı düzenledi.

Hatimoğulları, düzenlenen toplantıda sözlerine Türkiye’nin dört bir yanında son zamanlarda artan insan hakları ihlalleri ve insan yaşamına kast edilen davranışlar, polis kimliği gösterilerek gençlerin kaçırılması, işkence yapılması ve ajanlaştırma faaliyetlerinin arttığını söyleyerek başladı.

 Hatimoğulları, maruz kaldığı saldırı girişimini şöyle anlattı:

“Geçtiğimiz Cuma günü ‘sivil polisiz’ diye kendilerini tanıtan iki kişi kapımın zilini zorlayarak ısrarla içeriye girmeye çalıştı. Zilin çalmasıyla birlikte mercekten baktım. Kapıyı açmadım. Onlar bizim içeride olduğumuzu biliyorlardı. Israrla ‘biz sivil polisiz’ diyerek, kapıyı zorlayarak zile basmaya devam ettiler. Ben de ‘milletvekiliyim, bir polis ya da başkasının evime bu şekilde giremeyeceğini, kapıyı açmayacağımı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne haber vereceğimi’ söyledim. Onlar da ısrarla ‘kapıyı açmamı’ söyledi. Israrla ‘biz sivil polisiz’ demeye devam ettiler. Bu birkaç dakika devam etti. Bu sırada ben partili arkadaşlarıma ulaştım. Emniyete haber verdik. O sırada onlar da merdivenden inip binadan ayrıldı ve Esat Dörtyol’a doğru yürüyerek uzaklaştılar.

Avukatım savcılığa gidiyor, yaklaşık 7-8 savcı dolaşılıyor. Savcılar dilekçeyi almıyor. Nöbetçi savcı da ‘ben nöbetçi savcı değilim’ diyerek, dilekçeyi almamaya çalışıyor. Avukatım savcılık çizelgesini getirip önüne koyduktan sonra dilekçeyi almak zorunda kalıyor. Emniyet ile yapılan görüşmelerde eğer resmi bir gelişme olursa bildirin dedik. Bir milletvekilinin evinin silahlı iki kişi tarafından zorlanmasına, olayın üzerinden 5 gün geçmesine ve şikayetlerimizi hemen yapmamıza rağmen henüz tatmin edici bir açıklama yapılmamış olması şüphelerimizi artıyor.

Bu kurguda eğer HDP ve HDP’lilere yönelik bir baskı kurmayı amaçlıyorlarsa yanılıyorlar. Vekil olarak dokunulmazlığımız var ama bu ülkenin milletvekilinin evine böyle hoyratça giriliyorsa Ankara’nın en işlek caddesinde bu olay açığa çıkarılamıyorsa bu şaibeleri artırıyor. Bu baskılar bize geri attırmayacak bu gözdağı veremeyecekler. Bu gözdağını verenler, ülkeyi kaotik ortama sürüklemeye çalışanlar bilsin ki buna izin vermeyeceğiz. HDP bu anlamda bedel ödemiştir. Bizler bu geleneğin temsilcileri olarak, sade bir yurttaş olarak da hiçbir şekilde bu baskıları ve hukuksuzluğu kabul etmediğimizi, hukuksal ve demokratik mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyorum. Bir an önce yetkililer görevlerini yerine getirmeli, tatmin edici açıklamada bulunmalarını bekliyoruz."

Konuyla ilgili emniyete, savcılığa ve TBMM Başkanlığına başvuruda bulunduklarını belirten Hatimoğulları, fakat şikayet dilekçesinin savcılık tarafından alınmadığını paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER