HDP: Êzidî Soykırımı tanınmalı

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu, Êzidî Soykırımı’nın 7’nci yıldönümünde soykırımlara, katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara karşı bütün insanlığı mücadele etmeye çağırdı.

HDP: Êzidî Soykırımı tanınmalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, DAİŞ’in Şengal’e yönelik saldırısıyla Êzidîlere yönelik soykırım saldırısının 7’inci yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. DAİŞ tarafından 3 Ağustos 2014’te Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Êzidî Kürt’ün katledildiği hatırlatılan açıklamada, “Binlercesini rehin aldı, yüzbinlerce Êzidîyi kadim topraklarını terk etmeye zorladı ve binlerce çocuk ve kadın kaçırıldı” denildi.

‘SOYKIRIM OLARAK TANIMLANMALI’

Êzidîlerin tarih boyunca katliamlara maruz kaldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “15 Haziran 2016 tarihinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, IŞİD’in Êzidîlere yönelik soykırım işlediğini deklare etti. Katliam ve ferman silsilesine karşın, direnerek kendi inançlarını, kültürlerini, varlıklarını koruyan Êzidîler bu toprakların kadim halklarındandır. Türkiye, Êzidî katliamını soykırım olarak tanımalıdır. Şengal’e dönük tehditkâr ve saldırgan politikalardan vazgeçmelidir. Türkiye, katliamın ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Êzidîlerin güven içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri sağlamalı, Êzidî kimliğini ve inancını koruyucu önlem ve tedbirler almalıdır. Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için ciddi adımlar atılmalıdır, bu utanca seyirci kalmaya devam edilmemelidir.

3 Ağustos Şengal Katliamı’nın 7’nci yıldönümünde tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidî halkının yanında olduğumuzu bu vesile ile tekrar ifade ediyor, IŞİD tarafından hunharca katledilen Êzidîleri saygı ile anıyoruz. Soykırımlara, katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara karşı bütün insanlığı mücadele etmeye çağırıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER