HDP yöneticilerine tazminat ödenecek

HDP İstanbul İl Örgütü'nün 2016 yılında polisler tarafından basılmasına ilişkin AYM'ye yapılan başvuru karara bağlandı. 8 HDP'liye 40’ar bin TL manevi tazminat ödenecek.

HDP yöneticilerine tazminat ödenecek

Anayasa Mahkemesi (AYM) 2016 yılında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl binasının basılıp eşbaşkanlar ile il yönetim kurulu üyelerinin gözaltına alınma ve tutuklanmalarıyla ilgili yapılan bireysel başvuruları karara bağladı. AYM'nin HDP İstanbul Eş başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel ile İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri Ali İpekli, Ayşe Karadağ, Feremez Erkan, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan ve Kasım Oba tarafından yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmaması, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlanması ve tutukluluğun makul süreyi aşması iddialarıyla 22 Ocak'ta Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvuruya ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

Karara göre mahkeme 8 başvuruyu haklı bularak, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan, Feremez Erkan, Ayşe Karadağ ve Aysel Güzel'e tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle ayrı ayrı 40 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, başvurucuların diğer iddialarının "kabul edilemez olduğuna", Kasım Oba, Ali İpekli ve Doğan Erbaş yönünden de tutuklamanın hukuki olması nedeniyle "kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edilmediğine" karar verdi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER