HDP'li heyetin köye girişi engellendi

Varto ilçesindeki Kolan (Qolan) köyünde bir haftadır devam eden yangınlarda 9 yapı hasar gördü. Köye gitmek isteyen HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve partililer engellendi.

HDP'li heyetin köye girişi engellendi

Muş'un Varto ilçesine bağlı Kolan 127 nüfuslu (Qolan) köyünde bir haftadır devam eden yangınlarda 1 ev olmak üzere 8 ahır zarar gördü. Yangınların kasıtlı çıkarıldığını düşünen köylüler yangınların evlerine sıçramasından korkuyor.

KÖY HALKI TEDİRGİN

Köyden görüştüğümüz Ferhat Sonkur adlı köylü insanların da artık nöbet tuttuğunu belirtti. Ortalıkta kimse yokken yangınların başladığını ifade eden Sonkur,  “Bu yüzden köy halkı tedirgin. 8 ahır ve saman yanı sıra dün de bir evde yangın çıktı.  Kimin yaptığını bilmiyoruz, köy halkı tedirgin bir durumda. Sadece bu konuda tutanak yapıldığı kimin yapılacağı araştırılacağı söylendi ama herhangi bir haber yok. 22 haneli. Daha önce karşılaşılmadı bu durumla. Sadece insanlar nöbet tutuyorlar, kimin yaptığını bilmiyorlar. Profesyonelce yapılan bir yangın. Bunu yapan her kimse kastı insanları korkutmaktır” dedi.

HDP’Lİ HEYETE ENGEL

Çıkan yangınlara ilişkin köye gitmek isteyen HDP’li Milletvekili Şevin Coşkun ve beraberindeki partililer ise askeri operasyon gerekçesiyle engellendi. Heyetin köye girmesine izin vermeyen jandarma saatler sonra el yazısıyla yazılmış valilik kararını heyete tebliğ etti.(Muş/MA)

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER