HDP'den Bingöl'de hizmet verilmeyen Alevi köylerine ziyaret

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, Bingöl'de hizmet verilmeyen Alevi köylerini ziyaret ederek, "Devlet Kürt Alevi faktörüne takıldığı için hizmet yapılmıyor" dedi.

HDP'den Bingöl'de hizmet verilmeyen Alevi köylerine ziyaret

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl İl Örgütü yönetimi ve HDP Parti Meclisi Üyesi Murat Aydın ve HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, yolları yapılmayan ve diğer kamu hizmetlerinden faydalandırılmayan Bingöl'deki Alevi köylerini ziyaret etti. Ziyaret edilen köylerin sakinleri, kamu hizmetlerinden faydalanmadıklarına dair sorunlarını bir kez daha dile getirdi.

TALEPLER KARŞILANSIN’

Ziyaret sırasında konuşan HDP Milletvekili Bülbül, 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde Alevi köylerine hiçbir hizmetin yapılmadığını söyledi. Alevilerin baskı, koruculaştırma ve engellemelerle karşılaşıldığını belirten Bülbül, "Burada Kürt-Alevi faktörüne devletin inkarına, ırkçılığına, tekçiliğine takıldığı için hizmet yapılmıyor. Hizmetin ötesinde insanların kendi kendine geliştirmesi için yapılan şeylerde engelleniyor. Buradan çok önemli insanlar çıkmış. Burada çok değerli çalışmalar yapılmış. Şuanda insanlar yaşamını sürdürmek için birçok engele rağmen destansı mücadeleler yapmış. İnsanlara şunları önerdik. Siz Diyarbakır, Dersim'siniz, Kürt halkısınız, mücadele eden insanların toplamısınız. Özellikle analarımıza söylüyorum. Çünkü en çok kültürümüze, dilimize sahip çıkan onlardır. Bir insan diliyle, inancıyla, toprağıyla, ekonomik değerleriyle vardır. Eğer bunlar kabul edilmiyorsa insanın varlığı da kabul edilmiyordur. Biz buradan devlete ve hükümete yurttaş olmanın bir gereği olarak buraya hizmet yapılmasını, insanların taleplerinin karşılanmasını istiyoruz" dedi.(BİNGÖL/MA)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER