HDP Cizre ilçe örgütünden gözaltılara tepki: Diz çökmedik, çökmeyeceğiz

Cizre'de yöneticilerine yönelik yapılan operasyonlarda 10 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP İlçe Örgütü, "HDP diz çökmedi, çökmeyecektir" açıklaması yaptı.

HDP Cizre ilçe örgütünden gözaltılara tepki: Diz çökmedik, çökmeyeceğiz

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe yöneticileri, üye ve Belediye Meclis üyelerine dönük yapılan operasyonda, aralarında İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç ve yerine kayyım atanan Cizre Belediye Eşbaşkanı Berivan Kutlu ile birlikte 10 kişi sabah saatlerinde gözaltına alındı. Cizre Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturmaya "gizlilik" kararı getirilerek, 24 saat avukat görüş yasağı da konuldu. 

HDP Cizre ilçe örgütü binasında Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Cizre Belediye meclis üyeleri, TJA ve HDP il ilçe yöneticilerinin katılımıyla operasyonlara tepki gösterdi. "Baskılar Bizi yıldıramaz" pankartı açılan açıklamada yerine kayyum atanan Mehmet Zırığ açıklama metnini okudu. 

AKP-MHP iktidarının yargıyı kullanarak, muhalefeti bastırmaya çalıştığını belirten Zırığ, "Faşizm, toplumun direnen, umut ve moral kaynağı olan güçlerine yönelerek büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir. İktidar, demokratik mücadele dinamiklerini eritmek ve bir araya gelmelerini önlemek için tüm ideolojik aygıtlarını ve zor araçlarını devreye koymuş, başta partimiz HDP olmak üzere muhalif ve toplumsal mücadele yürüten tüm siyasi partileri, meslek odalarını, sendikaları, dernekleri, inanç gruplarını, kadın ve gençlik örgütlerini ortadan kaldırmaya; vicdanlı olan yazar, aydın ve sanatçıları yargı eliyle sindirmeye çalışmaktadır" diye konuştu. 

‘BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ’ 

HDP ve Kürt halkına karşı düşmanca bir politika yürütüldüğünü belirten Zırığ, "İktidar bloğu şunu çok iyi bilsin ki HDP'liler hiçbir zaman diz çökmedi diz çökmeyecekte, Botan halkı, her zaman olduğu gibi baskılara karşı dimdik ayaktadır ayakta kalacaktır. Baskılar bizi yıldıramaz" dedi. 

Ardından konuşan Şırnak Milletvekili Nuran İmir de operasyonlara dikkati çekerek, şunları söyledi: "Her gün bir baskınla uyanıyoruz. Bu HDP'den korktuğunuzun ilanıdır. Ne yaparsanız yapın HDP güçleniyor. Saldırılarınız bizi bitirmeyecek, büyüyecektir. Her sokakta, her mahalle de halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemine geçildi. Oturma eylemi "HDP halktır halk burada" sloganlarıyla son buldu. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER