Hazine yardımının kesilmesi için dava açılabilecek!

Hazine yardımına ilişkin taslak çalışmada, halen yüzde 3 olan oy oranı şartı yüzde 7’ye çekiliyor. Ayrıca sadece kapatma davası değil, Hazine yardımının kesilmesi için de dava açılabilecek.

Hazine yardımının kesilmesi için dava açılabilecek!

AKP’nin bir süredir üzerinde çalıştığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasa Taslağı’nda sona gelindi. Cumhur ittifakı ortağı MHP ile değerlendirildikten sonra kamuoyuna açıklanması planlanan çalışmada, önemli düzenlemeler yapıldı.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Hazine yardımından yararlanmak için seçimde en az yüzde 7 oy alma şartı getirilecek.

HAZİNE YARDIMININ KESİLMESİ İÇİN DAVA AÇILABİLECEK

Hazine yardımıyla ilgili bir diğer kriter ise ‘terörle ilişki.’ Ancak anayasaya aykırı olma sorunu nedeniyle bu konuda ara formül geliştirildi. Siyasi Partiler Yasası’nda, “terörle bağı olan ve suça dahil olan parti tüzel kişiliklerinin Hazine yardımının kesilmesi için dava açılabilmesine” olanak yaratılacak. Böylece dava sonucuna bağlı olarak, Hazine yardımı kesilebilecek. Mevcut uygulamada Hazine yardımının kesilmesi, partinin kapatılma davasının sonucundaki seçeneklerden biri. Böylece sadece kapatma davası değil, Hazine yardımının kesilmesi davası açılmasına da olanak sağlanmış olacak.

SİMÜLASYON YAPILDI

AKP’nin çalışmasında, seçim bölgelerinde en fazla 7 vekil olması üzerinde duruluyor. Seçim bölgelerinde en fazla 7 milletvekili olması durumunda yapılan simülasyonda, partilerin milletvekili sayılarındaki değişimler de ana hatlarıyla hesaplandı. Formüle göre, bu sistem temsiliyette daha büyük adaletsizliklere neden olacak. ‘Artık oylar’ nedeniyle, AKP’nin 12, CHP’nin 7 milletvekili kazanacağı, MHP, İYİ Parti, HDP’nin ise 3 veya 4 milletvekili kaybetmesi sonucunun doğabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER