Halfeti’de polis 15 evin kapı ve penceresini kırdı, Nusaybin’de çok sayıda çocuk gözaltına alındı

Halfeti ilçesinin Aftar Mahallesi’nde “İhbar var” iddiasıyla 15 eve baskın düzenleyen polislerin, kapı ve pencereleri fünye ile patlattığı belirtildi.

Halfeti’de polis 15 evin kapı ve penceresini kırdı, Nusaybin’de çok sayıda çocuk gözaltına alındı

Urfa’nın Halfeti ilçesinin Aftar (Kurugöl) Mahallesine, 12 Kasım’da saat 03.00 sıralarında polislerce baskın düzenlendi. “Örgüt üyesi var” ihbarı iddiasıyla mahalleye çok sayıda zırhlı araçla gelen özel harekat polisleri, 15 eve kapı ve pencereleri fünye ile patlatarak içeri girdiği belirtildi. Evlerdeki eşyaları dağıtan, yurttaşları da yüzüstü yere yatırarak arama yapan polislerin, 6 saat sonra mahalleden ayrıldıkları kaydedildi. 

‘EVRAK VERİLMEDİ’

Evlerine baskın yapılan mahalle sakinleri, polislerin 15 evin kapılarını kırdığını, evlerini de kullanılamaz hale getirdiğini söyledi. Keyfi bir şekilde evlerin kapı ve pencerelerinin kırılıp patlatıldığını belirten yurttaşlar, baskınlara ilişkin polislerin kurşun kalem ile bir kağıda “hasar tespiti” başlığıyla bir takım yazılar yazdığını, ancak kendilerine her hangi bir evrak verilmediğini belirti. Yurttaşlar, yaklaşık 6 saat mahallede bulunan ev ve ahırları arayan polislerin, hiç kimseyi gözaltına almadan mahalleden ayrıldığını söyledi.  

2 GÜNDÜR GELMEDİLER

Polislerin baskın yaptıkları evlerde bulunan yurttaşlara, “Devlet kırdıysa yapar” dediğini, ancak aradan geçen 2 günde hiç kimsenin kendilerini aramadığını belirten yurttaşlar, “Çocukların psikolojisi bozuldu, gece uyanıp polis gelecek diyorlar” dedi. 

NUSAYBİN

Nusaybin’de yapılan ev baskınlarında çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen bir soruşturma kapsamında Nusaybin ilçesi Fırat Mahallesi’nde sabah saatlerinde polis birçok eve baskın düzenledi. Özel harekat timlerinin eşliğinde düzenlenen baskında, yaşları 13 ile 17 arasında değişen en az 4 çocuk ile birlikte çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Yapılan baskınlarda evlerde arama yapan polisler, telefonlara da el koyduğu belirtildi. 

İlçede 12 eve yapılan baskınlarda şu ana kadar M.A. (16), F.A. (17), A.A. (15), H.E. (13) isimli çocuklar ile Hakan E. (19) isimli bir genç gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan 17 yaşındaki F.A.’nın, 10 gün önce trafik kazası geçirdiği ve ameliyat edildikten sonra tedavisine evinde devam edildiği öğrenildi. 

Gözaltına alınanların Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldüğü belirtildi. (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER