Gülistan'ın ailesi Abarakov'un yargılanmasını istiyor

İki yıldır haber alınamayan Gülistan Doku için 4 gündür adliye önünde nöbet tutan ailesi, baş şüpheli Zaynal Abarakov’un yargılanması ve çocuklarının akıbetinin açığa çıkarılmasını istiyor.

Gülistan'ın ailesi Abarakov'un yargılanmasını istiyor

Dersim'deki Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nda Çocuk Gelişimi Bölümü'nde okuyan Gülistan Doku (21), 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. 2 yıl geçmesine rağmen olaya dair başlatılan soruşturmada herhangi bir ilerleme sağlanmadı. Doku ailesi, kayıp kızlarının akıbeti için bu süreçte çalmadık kapı bırakmadı. Ancak söz konusu çabalar sonuç vermedi. Doku ailesi, en son 1 Ocak’ta “Gülistan nerede”, “Adalet” ve “Katiller cezalandırılsın, kadınlar ölmesin” diyerek, Tunceli Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı. Aile, kızlarının kaybından sorumlu tuttuğu Zaynal Abarakov'un yargılanmasını istiyor.  

İNTİHAR İDDİASINA TEPKİ  

Adliye önünde 4 gündür eylemde olan anne Bedriye Doku, 2 yıldır dosyada herhangi bir gelişmenin sağlanmamasına tepki gösterdi. Kızının bulunmasını isteyen anne Doku, “Gülistan’a ne oldu? Onu bir yere götürüp kapattılar mı? Bu dağlarda öldürüp üstünü toprakla mı örttüler? Yetkililerin vicdanı rahat mı?” diye sordu. Babası polis olan Abarakov’un sadece evinin arandığını ve ifadesine başvurulduğunu hatırlatan anne,"Abarakov, annesi ve babası farkı ifadeler verdi. İfadeleri birbirini tutmadı. Neden bilgisayarına, telefonuna el koymadılar? Gülistan kaybolduktan hemen sonra davacı olduk ama onlar hakkında soruşturma açmadılar. Kızımın intihar ettiğini söylüyorlar. Kızım intihar etseydi bulunurdu" diye konuştu. 

AİLENİN TALEBİ

Abarakov'un arkasında duranların da araştırılmasını isteyen anne Doku, şunları söyledi: "2 yıldır gün yüzü görmedik. Gözlerimize uyku girmedi. Psikolojimiz bozuldu. Gözlerimizde yaş, her gün 'Gülistan’a ne oldu?' diye soruyoruz. Neden bu katili yakalayıp cezalandırmıyorlar? Katilleri cezalandırsınlar ki kadınlar ölmesin. Gülistan’ın kaybolmasından bu yana hayat bize zindan olmuş. Bırakın insanları, taşlara, ağaçlara, hayvanlara, toprağa soruyorum 'Gülistan nerde?' diye." Tek talebinin Abarakov’un yargılanması ve kızlarının akıbetinin ortaya çıkarılması olduğunu kaydeden Doku, “Polis kızı olsaydı, 2 saatte bulurlardı. Ama bizim kızımızdır diye iki yıldır bulmuyorlar. Artık yeter ben bir anneyim kaldıramıyorum" diye isyan etti. 

‘ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Diyarbakır ve Dersim arasında mekik dokuduklarına dile getiren baba Halit Doku ise, yetkililerin kendilerini bilgilendirmediğini ifade etti. "Kızım intihar etmedi onlar öldürdü" diyen baba Doku, "Gülistan’ı onlar kaybettirdi. İki yıldır kızım kayıp ve bulmuyorlar. O çocuğu (Zaynal Abarakov) yargılamıyorlar. Ama bizi bir süpürge makinesi için yargılıyorlar. Utanmıyorlar mı hiç? Gülistan’ın bir süpürge makinesi kadar da mı kıymeti yok? Kızımızın kemiklerini istiyoruz, başka da bir şey istemiyoruz. Her tarafı kameralar olan bir kentte dönemin valisi bize 'kuş uçsa haberimiz olur' dedi. Ama neden Gülistan’ı bulmuyorlar? Bunun üstünü kapatmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. 

MA / Cengiz Özbasar

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER