Gülistan Doku'nun ailesi oturma eylemlerine devam etti

DERSİM – Kayıp Gülistan Doku için dün Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmaları üzerine polislerce gözaltına alınıp, serbest bırakılan aile fertleri eylemlerine bugün devam etti. Anne Bedriye Doku, “Dayanacak gücüm kalmadı” diye seslenerek kızının bulunmasını istedi.

Gülistan Doku'nun ailesi oturma eylemlerine devam etti

248 gündür kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması talebiyle anne Bedriye ve abla Aygül Doku, dün kentin Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmış, ancak polisin sert müdahalesi ile gözaltına alınmıştı. Birkaç saat sonra serbest bırakılan anne ve abla, bugün baba Halit Doku ile birlikte yeniden meydana gelerek taleplerini dile getirmeye devam etti. 

Ailenin oturma eylemine Gülistan Doku İçin Adalet Koomisyonu, Dersim Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin de katılarak destek katıldı.

Eyleme engel olmak isteyen polisler ile aile fertleri ve destekçiler arasında yaşanan tartışma sırasında baba Halit Doku’nun polislerce iteklendiği görüldü.

‘BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA BORÇLU’

Engelleme çabalarına rağmen konuşan abla Aygül Doku, soruşturmada baş şüpheli olmasına rağmen Zainal Abarakov’un ifadesinin alınmasına yönelik hiçbir adımın atılmamasına isyan etti. Doku, “Bu kararı uygulamayanlar beş dakika içinde Gülistan Doku’nun annesini bir suçluymuş gibi buradan sürükleyip götürdüler. Başsavcılığın bu konuda kamuoyuna, Doku Ailesi’ne bir açıklama borçlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘DAYANACAK GÜCÜM KALMADI’

Polislerce gözaltına alındıkları sırada yerlerde sürüklendiklerini ve götürüldükleri hastanede telefonlarına el konulduğunu anlatan anne Bedriye Doku ise, tek amaçlarının kızlarını bulmak olduğunu ifade etti. Anne Doku, yaşadığı acıyla “Dayanacak gücüm kalmadı. Kızımı bir an önce ortaya çıkarsınlar” diye seslendi. 

Yapılan konuşmaların ardından Doku ailesi fertleri oturma eylemini sürdürüyor. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER