Gözaltında işkence gören kişi 'polise mukavemet' ile suçlandı

Esenler'de polis aracında işkence gören Harun Çapkan'ın yüzünün kapıya çarpması sonucu şiştiği iddia edildi. Polislerden şikayetçi olan Çapkan, "polise mukavemet" gerekçesiyle hakim karşısına çıktı.

Gözaltında işkence gören kişi 'polise mukavemet' ile suçlandı

İstanbul’un Esenler ilçesinde yaşayan Harun Çapkan, 2 Mart’ta evinin yakınındaki berberden çıktığı sırada “maske takmadığı” gerekçesiyle polisler tarafından gözaltına alındı. Karabayır Karakolu’na götürülürken polis şiddetine maruz kaldığını belirten Çapkan, polisler hakkında şikayetçi oldu. Ancak Çapkan ertesi gün “polise mukavemet” iddiasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakıldı. Çapkan, gözaltına alınırken yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı'na anlattı. 

Evinin yakınlarındaki berberden çıktığı sırada Yunus polisleri tarafından durdurularak neden maske takmadığı sorularak kimliği istenen Çapkan, “Kimliğim arabada ağabey maskem ise berberde isterseniz getireyim” diye verdiği yanıt üzerine polisin “sen bizimle nasıl konuşuyorsun” diyerek hakaretler ettiğini söyledi. 

Duruma tepki gösterdiğini belirten Çapkan, bunun üzerine gözaltına alındığını söyledi. 

POLİS ARACINDA ELEKTROŞOK İŞKENCESİ 

Ters kelepçeyle araca bindirildiğini aktaran Çapkan, “Burada da küfür etmeye başladılar. Küfür etmeyin deyip tepki gösterdiğimde ise beni dövmeye başladılar. Elektro şok verip ayaklarının altını öptürmeye çalıştılar. Daha sonra bayıldım ve gözümü karakolda açtım” dedi. 

ŞİKAYETÇİ İKEN SUÇLU OLDU 

Kendisine geldiğinde polislerden şikayetçi olduğunu aktaran Çapkan, “Karakolda kamera olduğu için şiddet uygulamadılar. Bir gün burada tuttuktan sonra ifadeye çağırdılar. İfadede polislere saldırdığımı söylediler. Ellerim ters bir şekilde kelepçeli iken nasıl saldırmış olabilirim. Bunu kabul etmedim ve asıl saldıranların onlar olduğunu söyledim” diye belirtti. 

YÜZÜNÜ ARABAYA VURMUŞ!

Bakırköy Adliyesi’ne çıkarılan Çapkan, “Adliyeye gitmeden önce beni hastaneye götürdüler orada darp raporu aldım” dedi. Savcı tarafından ifadesi alındıktan sonra “polise mukavemet” iddiasıyla mahkemeye sevk edildiğini aktaran Çapkan, mahkemenin ise kendisini haftada 2 gün imza şartıyla serbest bıraktığını ifade etti. Çapkan, “Suç duyurusunda bulundum ve suçlu oldum. Bu da yetmiyormuş gibi şişen yüzümü arabaya vurarak dağıttığımı söylediler" diye konuştu.

'SUSMAYACAĞIM'

Kürt kimliği nedeniyle şiddet gördüğünü belirten Çapkan, "Kürt olduğumuz için aşağılayıcı davranıyorlar. Ben hakkımı arayacağım. Susmayacağım. Bu yapılan bir zulümdür. Zulme karşı sessiz kalmayacağım. Bir insan suçlu bile olsa sonucu bu olmamalı. Herkes polis şiddetine karşı ses çıkartmalı. Darp raporu aldım, savcılığa suç duyurusunda bulundum. Gereken cezayı almaları için elimden gelen her şeyi yapacağım" diye belirtti. 

Çapkan'ın annesi Sabiha Çapkan da oğlunun gördüğü şiddete tepki gösterdi. Bir ihlal hali varsa ceza kesilmesi gerektiğini söyleyen Çapkan, Kürt kimliklerinden dolayı şiddetin yaşandığını söyledi. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER