Gözaltında ‘Demirtaş ve Kışanak sayfalarını neden beğendin?’ sorusu

Düzce’de gözaltına alınanlara, Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile ilgili sayfaları takip ettikleri soruldu.

Gözaltında ‘Demirtaş ve Kışanak sayfalarını neden beğendin?’ sorusu

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde 1999’dan beri aktif olan ve Karslılar tarafından dayanışma amacıyla kurulan KAR-DER üye ve yöneticilerine yönelik 4 Nisan’da yapılan operasyonda 16 kişi gözaltına alındı. Operasyonun, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “gizli tanık” beyanları üzerine açılan bir soruşturma kapsamında yapıldığı öğrenildi. Yardımlaşma ve dayanışma amacıyla dernek bünyesinde yapılan dayanışma günleri için toplanan bağışlar ise “örgüte finansman” sağlamak iddiasıyla suç gerekçesi yapıldı.

Gözaltına alınanlara emniyet ifadesinde sanal medya hesaplarından tutuklu bulunan siyasetçiler Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile ilgili sayfaları beğenmeleri ve takip etmeleri sorulduğu öğrenildi. Aynı zamanda kimi haber sitelerini takip etmeleri ve beğenmeleri de soruldu. Yine gözaltına alınanların katıldığı seçim çalışmalarının da suçlama konusu yapıldığı belirtildi. 

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınanlardan biri kalp rahatsızlığı nedeniyle aynı gün serbest bırakılırken, 15 kişi ise 8 günlük gözaltı sürecinden sonra dün Düzce Adliyesi’ne çıkarıldı. Adliyeye çıkarılan 4 kişi, “örgüte finansman sağlamak” iddiasıyla tutuklandı, bir kişiye “ev hapsi cezası” verildi. 10 kişi ise “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER