Gözaltı protestoları 4'üncü gününde: Tek çare direniş

Gözaltı süreleri uzatılan HDP'li siyasetçiler için gerçekleştirilen protesto eylemleri 4'üncü gününde. Eylemlerde, "Baskılara karşı direniş" mesajı verildi.

Gözaltı protestoları 4'üncü gününde: Tek çare direniş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014 Kobanê eylemlerine dair yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Eylül’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine dönük gözaltı operasyonu bugün de birçok kentte kimi eylemlerle protesto edildi. 

ANKARA 

Ankara Kadın Platformu, gözaltılara ilişkin Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜMBEL-SEN) binasında açıklama yaptı. Gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmasının istendiği açıklamada platform üyesi Aslı Han konuştu.  

DAİŞ'e karşı kadınlar öncülüğünde gelişen direnişi yargılamanın, kriminalize etmenin “akıl tutulması” olduğunu belirten Han, “Operasyonun hukuki değil siyasi olduğunu, aynı uygulamaların aylardır kayıp olan Gülistan Doku'yu alıkoyduğu bilinen fail Zeynal Abrakov için ya da daha ‘önce de yaptım bana bir şey olmaz’ diyen Musa Orhan için geçerli olmamasından biliyoruz. Bu yüzden susmuyoruz” dedi. 

Gözaltıların ülkemin temel gündemi olduğunu vurgulayan Han, “İktidarın baskı ve sindirmeyi temel araç haline getirdiği politikalarına tıpkı cinsiyetçiliğe direndiğimiz gibi direniyoruz. Direnmezsek asla nefes alamayacağımızı biliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Han, HDP’li siyasetçiler ve “İsimsizliler hareketi” soruşturması kapsamında gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısı yaptı. 

MARDİN 

HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde gözaltılara karşı açıklama yaptı. HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ile birlikte çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. “Baskılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP’li Tiryaki, “Onlar kaybedecek biz kazanacağız” dedi. 

Tiryaki, iktidarın partilerine dönük “intikam saldırılarının” 5 yıldır kesintisiz bir şekilde sürdüğünü belirterek, “Ortada ne bir hukuk var ne bir hukuksal süreç var. Ortada bir yargılama süreci yok. Ortada sadece bir siyasi operasyon var. İktidarın siyasi soykırım operasyonu var. İktidarın kendisine tehdit olarak gördüğü HDP’yi susturma girişimi var” şeklinde konuştu. Binlerce gözaltıya karşı tek bir geri adım atmadıklarını vurgulayan Tiryaki, “HDP diz çökmedi, diz çökmeyecek. Tek birimizin gözünde bu konuda ikircikli bir tutum görmeyecekler. Başaramayacaklar” ifadelerini kullandı. 

Açıklamaya katılanlardan daha sonra “HDP halktır halk burada” sloganı ve şarkılar eşliğinde bir süre oturma eylemi yaptı.  

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunan HDP İl Örgütü binasında açıklama yapıldı. Partililerin yanı sıra TJA aktivisteri de açıklamaya katıldı. HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, “Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasiyi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz” dedi. 

Açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı. Eylemde sık sık "HDP halktır halk burada" sloganları atıldı.  

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır İl Örgütü, gözaltına alınan HDP'lilerin gözaltı sürelerinin uzatılmasını yaptıkları basın açıklaması ile protesto etti. Diyarbakır Ofis Kavşağı'nda yapılan basın açıklamasına HDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra yurttaşlar katıldı. Açıklamada sık sık ‘Biji HDP’ ve ‘HDP halktır, halk burada’ sloganları atılırken, açıklamanın yapılacağı nokta polislerce ablukaya alındı.

Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, gözaltı süresi uzatılan arkadaşlarının sağlık sorunları yaşadığını belirterek, bu durumu kaygıyla izlediklerini ifade etti.

‘HDP DEMOKRASİNİN SESİDİR’

HDP'ye yönelik saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını kaydeden Alökmen, "Bir kez daha söylüyoruz, HDP işsizlerin sesidir. HDP her gün tacize uğrayan, ölümle burun buruna gelen kadınların sesidir. HDP özgürlük isteyen gençlerin sesidir. HDP tarlada çalışan, hakkını alamayan emekçinin sesidir. İşini yapmaya çalışırken ölümle burun buruna kalan işçinin sesidir. Sokakta çalışmak zorunda kalan çocukların sesidir. Geleceğe güvencesiz bakıp intiharın eşiğine gelen gençlerin sesidir. Dilini, kültürünü yaşatmak isteyen halkların sesidir. Dinini özgürce yaşamak isteyenlerin sesidir. Adalet isteyenlerin sesidir.  Özgür basın isteyenlerin sesidir. Tarafsız, bilimsel üniversite isteyenlerin sesidir. Demokrasi isteyenlerin sesidir. Barış isteyenlerin sesidir" diye belirtti.

'ABLUKAYI YIKACAĞIZ'

İktidarın içeride ve dışarıda sıkıştığını söyleyen Alökmen, iktidarın çözümü, Kürtlere ve Kürtlerin dostlarının başına vurmakla bulduğunu belirtti. Alökmen, “Üstene milliyetçilik koyup, ‘nasıl olsa bunların sahibi yok, kimseleri yok, ne yaparsak yapalım kimse bunlara sahip çıkmıyor’ diye düşünüyorlar. Ama korkunç yanılıyorlar. Bugüne kadar parlamentoda, sokakta hayatın her alanında sesi olduğumuz milyonlar arkamızda ve biz biliyoruz bu büyük ablukayı da bu korkunç adaletsizliği de milyonların bize verdiği destekle aşacağız, ablukayı yıkacağız” ifadesinde bulundu.

‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Barış, adalet ve demokrasi taleplerinden vazgeçmeyeceklerini dile getiren Alökmen, "Şunu çok iyi bilin; şuan gözaltına olan arkadaşlarımızın bu halk için verdiği mücadele, bedel, emek, siz üç ömür toplasanız yan yana getiremezsiniz" şeklinde konuştu.

Basın açıklaması, yapılan oturma eyleminin ardından son buldu.

HAKKARİ

HDP Hakkari İl Örgütü, gözaltıları il binası önünde yapılan basın açıklaması ile protesto etti. Açıklamaya HDP Hakkari ve ilçelerinden çok sayıda üye ve yönetici katıldı.

Hakkari İl Eşbaşkanı Sinan Kaya, yaşananlara karşı demokratik eylem çabalarını sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti. HDP’ye üye olma kampanyasının startını da verdiklerini belirten Kaya, herkesi partisine sahip çıkmaya çağırdı.  Kaya, “Halkımıza ve tüm HDP sevdalılarına çağrımızdır. Buyurun partinize sahip çıkın. Yarından itibaren gelin partimize üye olun. Üyelik kampanyamız başlatmış bulunmaktayız. Yapılan anti demokratik uygulamayı kınıyoruz” dedi. 

Yapılan açıklamanın ardından HDP’liler il başkanlığı önünde oturma eylemi başlattı. 

İZMİR 

İHD, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Halkların Köprüsü ve İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHDG) üyeleri, HDP İzmir İl Örgütünü ziyaret etti. Ziyarette bulunan dernek temsilcileri HDP’yle dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. 

AYDIN

Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, HDP Aydın İl Örgütü’nü ziyaret etti. Platform üyelerini parti yöneticileri tarafından karşılandı. Platform üyeleri, dayanışma mesajlarını iletti.  

VAN

HDP Van İl Örgütü, İpekyolu’ndaki parti binası önünde bir araya geldi. Özgür Kadın Hareketi (TJA), İnsan ve Özgürlük Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticileri ve üyeleri, yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, Barış Anneleri Meclisi üyeleri de açıklamaya katıldı.  

Polisler, eylem ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek, açıklamayı engellemeye çalıştı. Bunun üzerine oturma eylemi yapıldı. Eyleme katılanlar sık sık, "Bijî berxwedana HDP'ê", "HDP halktır halk burada" ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. 

Polis ile yaşayan tartışma sırasında Av. Ekin Yeter, “Neden yasak AKP’ye yok? Kenttin en işlek yerinde kongre yapıyor ve salgın gözetilmiyor. Fakat HDP’nin etkinlikleri yasaklanıyor. Bunu bize açıklayın” tepkisinde bulundu. Polis ise, “Şuan meselemiz buradaki açıklama, yasak var” cevabı verdi.  

Oturma eyleminin sürdüğü sırada açıklama yapan HDP Van İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, kentte AKP’nin tüm etkinliklerine izin verilirken kendilerine yasak uygulamasının çifte standart olduğunu söyledi. Kava, “Geçmişte birçok iktidar bu tarzla bizleri yok edeceğini düşündü. Halkımız onları çöp sepetine yolladı. Bugün faşizm geriliyor. Bunlar da yakında çöp sepetine gidecek ve tabela partisi olacaklar” diye konuştu. 

ADANA 

HDP Adana İl Örgütü, partilerine dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna karşı parti binasının damında açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, partililer üzerinde, "HDP umuttur, umut susturulamaz", "Diz çökmedik, çökmeyeceğiz", "HDP susturulamaz" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" yazılı dövizleri iplerler balonlara iliştirdi. 

HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, "AKP ve MHP faşizmi kaybettikçe saldırıyor, saldırdıkça kaybediyor" dedi. Anayasanın çiğnendiğini vurgulayan Karakış, “İktidarın faşizmine karşı, KHK’lere, kayyumlara, hukuksuzluklara, her türden asimilasyona, yokluk ve yoksulluk politikalarına dur demek için tek yürek olalım, tek ses olalım, Türkiye halklarını demokratik özgür yarınlara taşıyalım" diye seslendi. 

Partililer, daha sonra balonları gökyüzüne bıraktı.  

HDP Ceyhan İlçe Örgütü ise, partilerine dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna karşı binalarının damında basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya çok sayıda partili katılırken;  HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun da destek verdi. "Halkın idaresine kelepçe vurulamaz" pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP'li Şevin Coşkun, arkadaşlarının hukuksuzca gözaltına alındığını ve bugün haklarında 4 günlük ek gözaltı kararı verildiğini dile getirdi. Kobanê eylemleri gerekçe gösterilerek, arkadaşlarının gözaltına alındığını aktaran Coşkun, "HDP dimdik ayaktadır. Bu böyle bilinsin" dedi.

MERSİN

HDP Mersin İl Örgütü de, partilerine dönük gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna karşı "Savaşa karşı barış" şiarıyla "Duran insan" eylemi başladı. HDP Mersin İl binası önünde  dönüşümlü olarak yapılan "duran insan" eylemine ilk olarak HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Barış Karabıyık başladı. Eylem gözaltılara tepki olarak 82 saat sürdürülecek. Eylemden önce basın açıklaması yapmak isteyen Karabıyık'a polis izin vermedi. Çekim yapmak isteyen gazetecilere Güvenlik Bilgi Taraması (GBT) yapılarak alandan uzaklaştırıldı.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER