Gezi davası tutukluları Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Gezi davasında mahkumiyet kararı alan Osman Kavala ile birlikte yedi kişi Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruda Osman Kavala hakkındaki AİHM kararı da hatırlatıldı.

Gezi davası tutukluları Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Gezi davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan iş insanı Osman Kavala ve 18’er yıl hapse mahkum edilen Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Hakan Altınay kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı.

Diken’in aktardığına göre, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 25 Nisan’da mahkum ederek tutukladığı yedi kişi, AYM’ye başvurarak Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’yle (AİHS) korunan haklarının ihlal edildiğini belirtti.

Başvuruda, “Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”, “Hak ve özgürlüklerin özlerine dokunulmaksızın Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebepler dışında kısıtlanması”, “Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı” ve “Kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı” haklarının ihlal edildiğine dikkat çekildi.

AKIN GÜRLEK VE AİHM HATIRLATMASI

Başvuruda, İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Akın Gürlek’in kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesiyle Adalet Bakanı yardımcısı olarak atanması da hatırlatıldı. Gürlek’in atama kararının “itiraz merciinin tarafsız bir makam olarak değerlendirilemeyeceğini” görüşünü desteklediği, idareden bağımsız bir mahkeme olmadığı ve bu nedenle etkin bir itiraz yolu olmadığı da ifade edildi.

Osman Kavala’nın başvurusunda, AİHM kendisiyle ilgili verdiği hak ihlali kararının uygulanmadığı da hatırlatıldı. Kavala’nın adil yargılanma hakkının ihlal edildiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER