Gazeteci Sedef Kabaş hakkında 11 yıla kadar hapis istemi

Gazeteci Sedef Kabaş hakkında hazırlanan iddianamede "Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle 7 yıla kadar, Soylu ve Karaismailoğlu'na "hakaret" suçlamasıyla toplam 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.

Gazeteci Sedef Kabaş hakkında 11 yıla kadar hapis istemi

Katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözlerden “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği iddia edilerek geçtiğimiz ay tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, Sedef Kabaş "şüpheli", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "müşteki", İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "mağdur" sıfatıyla yer aldı.

TOPLAM 11 YIL 8 AY CEZA İSTENDİ

İddianamede Kabaş hakkında "Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret ettiği" gerekçesiyle 7 yıla kadar hapis talep edildi. Buna ek olarak Kabaş hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na yönelik sözleri nedeniyle "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlamasıyla da 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.

RE'SEN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İddianamede, Kabaş hakkında savcılıkça re'sen soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın avukatları tarafından da şikayet dilekçesi verildiği belirtilen iddianamede, CİMER aracılığıyla ve savcılığa dilekçe sunularak da "pek çok şikayette bulunulduğu, bu şikayetlerin aynı mahiyette olması nedeniyle birleştirildiği" anlatıldı. Kabaş’ın "televizyondaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik tahkir içeren ifadelerini, Twitter hesabı üzerinden de yinelediği" belirtilip, "şüphelinin alenen müştekinin kişilik haklarına saldırmayı alışkanlık haline getirdiği, müştekinin şeref, onur ve haysiyetine yönelik ağır ifadeleri tekrar tekrar kullanarak suç işleme yönündeki iradesini yinelediği" belirtilerek, "yapılan suç duyurusuna karşılık açılan soruşturmanın da suçun aynı olması nedeniyle" birleştirildiği belirtildi.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Sedef Kabaş'ın programda yaptığı konuşmasının dökümüne yer verilen iddianamede, polis ifadesinde "hakaret kastının olmadığını, canlı yayında sarf etmiş olduğu bir atasözü olduğunu, bir durumu anlatmak için kullandığını, anlamı güçlendirmek için kullandığı bir metafor olduğunu, Cumhurbaşkanı dahil kimseyi kastetmediğini" diyerek suçlamayı reddettiği vurgulandı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame kabul edilirse Sedef Kabaş önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2022, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER