Ezgi Mola: Uzman Çavuş Musa Orhan uzlaşmak için 50 bin TL istedi

Oyuncu Ezgi Mola, İpek Er'e tecavüz ederek ölüme sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan'a 'hakaret' ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 'hakaret' suçundan ceza istendi.

Ezgi Mola: Uzman Çavuş Musa Orhan uzlaşmak için 50 bin TL istedi

Oyuncu Ezgi Mola, Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşayan İpek Er’e tecavüz ederek ölüme sürükleyen uzman çavuş Musa Orhan’a 'hakaret' ettiği iddiasıyla açılan dava, Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'basit yargılama' usulü uygulanarak Mola hakkında 'sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret' ve 'hakaret' suçlarından 65 gün karşılığı 5 bin 200 TL adli para cezası verildi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlaştırıldı. Mola'nın avukatı, basit yargılama usulüyle verilen hükme itiraz etti. Bunun üzerine aynı mahkemede duruşma yeniden görüldü.

Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya Ezgi Mola ve taraf avukatları katıldı. Savunmasını yapan Ezgi, Musa Orhan’ı tanımadığını, sosyal medya hesapları ve internet haber sitelerinde okuduğu yorumlardan sonra tweet attığını söyleyerek şunları kaydetti: "Ben kadına şiddete yönelik olarak bu ifadeleri kullandım. Tüm basın kanallarında çıkan haberlerde rahmetli İpek Er’in iddiasını doğrulayan adli tıp raporunu görünce diğer sosyal medya kullanıcıları gibi ben de tabi ki bu durumun üzüntüsünü yaşadım ve üzüntümü sosyal medya hesabımda paylaştım. Benden önce 160 bin küsur bu konuyla alakalı tweet atıldı ve konu Türkiye gündemine girdi.Kadına yönelik şiddete karşı daha önce de paylaşımlarım oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek çünkü ben kadına şiddetin ülkemizde kanayan bir yara olduğunu düşünüyorum. Ana akım medyanın konu üzerine haberlerini okuduğumda çok öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse konu olan tweet'i attım. Burada yorumumu şahsa değil duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum." 

Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş da Ezgi Mola’nın müvekkiline karşı toplumsal öfkeyi tetiklediğini savunarak, Ezgi’ye ceza verilmesini talep etti.

Savcı ise mütalaasında Ezgi’nin 'hakaret' suçunu işlediği kanaatiyle cezalandırılmasını talep etti.

'160 BİN TWEET'TEN SONRA NASIL LİNÇ KAMPANYASININ BAŞLATMIŞ OLABİLİRİM?'

Tekrar söz alan Ezgi, savcının mütalaasını ve avukatın beyanlarını kabul etmediğini söyleyerek, "Ana akım medya tarafından yapılan haberler ve 160 bin küsur tweet'ten sonra attığım tweet'le nasıl linç kampanyasını başlatmış olabilirim? Dosya uzlaştırmaya gittiğinde uzlaştırmacı beni aradı ve tweet'in silinmesi ve özür tweet'i atılmasıyla birlikte 50 bin lira talep edildiğini söyledi. Kabul etmedim. Daha sonra tekrardan uzlaştırma bürosu beni arayarak, davacı tarafın tweet'i silmesi ve özür tweeti'nden vazgeçtiğini, sadece 50 bin lira verirlerse uzlaşmayı kabul ettiğini söyledi. Ben bu durumu da kabul etmedim. Burada ben mi ticari kazanç sağlıyorum? Benim 2002’den bu yana reklam anlaşmalarım var" dedi. 

Ezgi Mola'nın avukatı Şükran Eroğlu da davacı avukatının ifadelerini kabul etmediklerini, hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarına mütalaaya karşı süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2022, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER