Eski AKP’li Yaşar AYM'ye üye seçildi

Meclis Genel Kurulu’nda AYM seçimleri öncesi HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, kadın üye gönderilmesi için çağrı yaptı. Oylamada Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar seçildi.

Eski AKP’li Yaşar AYM'ye üye seçildi

Meclis Genel Kurulu’nda parti gruplarının önergelerinin görüşülmesi ardından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) üye seçimi işlemine geçildi.

‘ŞEKLİ EŞİTLİK DEĞİL, GERÇEK EŞİTLİK’

Kadınlar tarafından AYM’ye kadın üye seçilmesi talebine karşı HDP, barolar tarafından yapılan seçimde aday olarak belirlenen Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan’ı destekledi. HDP milletvekilleri AYM’ye kadın üye gönderilmesi için Meclis’te seçim sırasında “Şekli Eşitlik Değil, Gerçek Eşitlik” dövizleri açtı.  

SANCAR VE BAHÇELİ DE OY KULLANDI

Genel Kurul’da yapılan oylamada Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan yarıştı. Oylamaya HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar katıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de oylamaya katıldı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “AYM’ye üye seçeceğiz. Tablo nedir peki 12 üyenin 12’si de erkek, iki başkanvekili de erkek, başkan da erkek. Diyarbakır Barosu avukatlarından Zülal Erdoğan Bilal, AYM üyeliği için aday adaylığı başvuru yaptı. Maalesef ilk üçe giren tek kadın oldu. Diğer ikisi erkekler olarak seçildi. Önümüze üç tane AYM üyesi için aday geliyor, biri kadın ikisi erkek” dedi.

‘EŞİT TEMSİLİYETİ SAĞLAYANA KADAR YILMAYACAĞIZ’

Bugüne kadar AYM üyeliği yapmış olan 116 emekli ve 15 mevcut üyeden, yani 131 kişiden yalnızca 5’i, yani yüzde 3,8’i kadının olduğunu ifade eden Beştaş, “Ülkedeki avukatların yarıya yakını, yargıçların da yüzde 46,26’sı kadın iken bugüne kadar AYM üyeliği yapmış olan kişilerin yalnızca yüzde 3,8’i kadın. En son 1995 yılında bir kadın AYM üyesi olarak atanmış. Bu üye 2015 yılında emekli olmuş ve o tarihten beri de AYM üyelerinin tamamı erkeklerden oluşuyor. Yanlış duymadınız. Türkiye nüfusunun yarısı kadın ama Yüksek yargıda 1995’ten beri kadın yok. Bu tablonun izahı, kadını yok saymaktır. Kadın iradesini yok saymaktır. Bu bir utanç tablosudur. Tek bir kadın üyenin dahi bulunmasına tahammül edemeyen zihniyetin, ülkede kadın cinayetlerini durduracağına, kadına şiddeti engelleyeceğine dair inanç da bırakmamıştır, umut da bırakmadı. Ama biz inancı da umudu da büyütmeye kararlıyız.Lakin bilinsin ki, bizler mücadelemize devam edecek, yargıda, siyasette kısacası toplumun her alanında eşit temsiliyeti sağlayana değin de asla yılmayacağız” diye belirtti.

MECLİS’E KADIN ÜYEYE OY VERME ÇAĞRISI

Kadın avukatların ve kadınların “AYM’de kadın temsiliyeti sağlansın” diyerek, Meclis’e çağrısı olduğunu ifade eden Beştaş, “Şekli eşitlik değil, gerçek eşitlik istiyoruz. Yüksek yargıda da eşitlik istiyoruz ve AYM’ye kadın üye seçelim, diyoruz. Yargıdaki cinsiyetçi kalıp ve uygulamaları kırmak için, toplumsal eşitlikten yana tutum alabilmek için yargıdaki erkek egemenliğine dur demek için eşitliğin sağlanması ve kadınların temsili için tüm üyelere sesleniyorum, bu utancı bitirelim. Listeye girebilen tek kadın üyeyi AYM’ye oy vermeniz Türkiye’deki bu utancı sonlandıralım” çağrısında bulundu.

ÜYELİK SEÇİMİ

Genel Kurul’da oylama öncesi milletvekilleri Habibe Öçal, Murat Çepni, Arzu Erdem, Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Orhan Sümer Tahsis Komisyonuna ad çekme yöntemiyle seçildi. Oylama işlemi ardından gizli yapılan oylamaya dair ilk sonuçlar açıklandı. Meclis’te yapılan oylama da 419 oy kullanıldı. İlk oylamada Zülal Erdoğan 104, Kenan Yaşar 282, Talat Göğebakan 25 aldı. Geçerli oy sayısı 411, geçersiz oy 8 oldu.

İLK TUR OYLAMADA SEÇİM YAPILAMADI

Yapılan ikinci tur oylamada 418 üye oy kullandı. Seçimde Erdoğan 107 , Yaşar 284, Göğebakan 21 oy aldı. AYM üyeliğine yapılan oylamada eski AKP milletvekili aday adayı ve Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar seçildi. 

ÜÇÜNCÜ TUR OYLAMADA SEÇİLDİ

Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, Baha Ünlü, Muhittin Taşdoğan, Hüseyin Örs, Barış Karadeniz üçün tur oylama için tahsis komisyonuna seçildi. Üçüncü tur oylamada ise Zülal Erdoğan ve Kenan Yaşar yarıştı. AKP’nin çoğunluğuyla AYM üyeliğine Yaşar, seçildi.

NE OLMUŞTU?

Afyonkarahisar Baro Başkanı olarak görev yaparken 2010 yılında TBMM tarafından AYM üyeliğine seçilen Celal Mümtaz Akıncı, yaş haddinden dolayı 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılacak. Anayasaya göre, 83 baro başkanı Akıncı'nın yerine 45 yaşını doldurmuş olan serbest avukatlar arasından üç aday belirliyor. 83 baro başkanı Anayasa Mahkemesi için üç isim belirledi. Söz konusu üç aday arasından bir kişi ise TBMM'de yapılacak oylamada AYM üyeliğine seçilecek. AYM üyeliği seçimlerinde Isparta Baro Başkanı Ünsal Çankaya haricinde 82 baro başkanı oy kullandı. Avukatlardan en çok oyu 18 oyla Kenan Yaşar alırken, Zülal Erdoğan 13, Talat Göğebakan ise 11 oy aldı. Kadınlar, AYM üyeliği için kadın bir adayın seçilmesi için çağrıda bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER