Erdoğan ile görüşen Türk-İş Başkanı açıkladı: Asgari ücrete zam olacak mı?

Erdoğan ile görüşen TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, "Asgari ücretin, sabit gelirlilerin alım gücünün düştüğünü anlatma imkanı bulduk" dedi. Atalay, Erdoğan'ın "Çalışma arkadaşlarım çalışma yürütüyor. Önümüzdeki günlerde bilgi verecekler" dediğini aktardı.

Erdoğan ile görüşen Türk-İş Başkanı açıkladı: Asgari ücrete zam olacak mı?

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından açıklama yaptı. “Asgari ücretin, sabit gelirlilerin alım gücünün düştüğünü, kamuoyunun bildiklerini anlatma imkanı bulduk” diyen Atalay, şunları aktardı: “Cumhurbaşkanımız bana ‘benim çalışma arkadaşlarım çalışma yürütüyor. Önümüzdeki günlerde bilgi verecekler’ dedi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben her şeyin farkındayım, ne olduğunu biliyorum” dediğini ifade eden Atalay, “Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde, Çalışma Bakanı ve bu işin taraflarıyla bir toplantı yapılacağını, bununla ilgili bize haber vereceğini ama hangi noktaya geldiği bir rakamı konuşmadık. Ama asgari ücretin, sabit gelirlilerin alım gücünün düştüğünü, kamuoyunun bildiklerini anlatma imkanı bulduk” diye konuştu.

Atalay şunları söyledi:

”Çalışma Bakanı davet ediyor. İşçi tarafı biziz. İşveren tarafı da gelir. Bazı işverenler diyor ki asgari ücret artsın. Onların elini tutan yok, hemen elini artsınlar. Bunu söyleyenlerin tamamında sendikada yok, konuşmak kolay. Cumhurbaşkanımız bana ‘benim çalışma arkadaşlarım çalışma yürütüyor. Önümüzdeki günlerde bilgi verecekler’ dedi. Benim aklımdaki rakam, her şeyi söylerim. Söylediğinle aldığın arasında fark olmaması lazım. İşverenler asgari ücret artsın diyor ama artan kısmını devlet ödesin diyorlar. Bununla ilgili toplumu memnun edecek bir şey olur diye düşünüyorum.”

ERDOĞAN ZAM SİNYALİ VERMİŞTİ

Erdoğan geçtiğimiz günlerde zam sinyali vermiş, şunları söylemişti:

“Dar gelirlilerin ve ücretlilerin hayat pahalılığı sebebiyle ortaya çıkan refah kayıplarını telafi etmek için sürekli yeni programlar devreye alıyoruz.Ocak ayında çok önemli adımlar attık, temmuz ayında enflasyon farklarıyla rahatlama sağlayacağız. Yılbaşında çok daha kapsamlı ve rahatlatıcı adımlar planlıyoruz. Önümüzdeki şubat-mart ile birlikte enflasyon önemli ölçüde gerileceği için attığımız adımların insanlarımızın hayatlarındaki etkilerini daha iyi görecebileceğiz.”

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruya, “Asgari ücrette ikinci zam üzerinde çalışılıyor. Bunları bakanlık kamuoyuna paylaşacaktır” şeklinde yanıt vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER