Erdoğan'a göre kadınlar haklarını kullanmaya AKP ile başladı

Erdoğan, kadınların 87 yıl önce kazandığı seçme ve seçilme hakkını 2002’den sonra kullanmaya başladıklarını iddia etti: ‘Yaptıklarımızı teker teker saymaya kalksak saatlerce bitiremeyiz.’

Erdoğan'a göre kadınlar haklarını kullanmaya AKP ile başladı

“Bizden önce buzdolabı, çamaşır makinesi yoktu” sözleri hafızalardaki yerini koruyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kez de Türkiye’de kadınların 87 yıl önce kazandığı seçme ve seçilme hakkını kendi iktidarları döneminde elde ettiğini iddia etti. Erdoğan, kadını ve haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı feshetmesine tepkiler sürerken, "Her ne kadar kadınlarımız seçme ve seçilme hakkını 1934 yılında elde etmişlerse de haklarını özgürce kullanmaya AK Parti ile başlamışlardır, Kadına yönelik şiddeti çözeceğiz” açıklamasını yapması dikkat çekti. 

‘TÜRKİYE, AVRUPA’DAN ÖNCE BU HAKKI VERDİ’

Erdoğan, Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87. yıl dönümü vesilesiyle bir video mesaj yayınladı. Türkiye'nin Kurutuluş Savaşı’nda büyük mücadele ve emek veren kadınlara seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce verdiğini kabul eden Erdoğan, "Kadınlarımızın bu imkana Avrupa'daki hemcinslerin çok daha evvel kavuşması milletimizin kadınlara bakışını yansıtan önemli bir göstergedir. Üstelik bunun bir zorlama veya icbar yoluyla değil de siyasetin kendi olağan mecrası içinde gerçekleşmesini son derece anlamlı buluyoruz” dedi.

ŞORT GİYDİĞİ İÇİN HEDEF GÖSTERİLEN, OMUZLARI SANSÜRLENEN KADINLARI YOK SAYDI: ‘KILIK KIYAFETE GÖRE KADINLARIMIZI AYIRIYORLAR’

“Gazi Mustafa Kemal'in ortaya koyduğu bu vizyonun maalesef ondan sonra gelen vesayetçi zihniyet tarafından devam ettirilmediğini görüyoruz. Ekonomiden eğitime kadar her alanda Gazi'nin emanetine ihanet edenler, kadınlarla ilgili atılan adımları da sabote ettiler” iddiasında bulunan Erdoğan, 18 yıllık iktidarları dönemimde şort giydiği için hedef gösterilen, iktidarlarına yakın medya organlarında omuzları sansürlenen kadınları yok sayarak “Kılık kıyafetine göre kadınlarımızı ayıranlar, seçilme hakkı başta olmak üzere kadınlarımızın anayasal haklarını kullanmalarını engellediler” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, kendilerine yöneltilen bu yöndeki yönelik eleştirileri görmezden gelerek, devamında “Lafa gelince demokrasiyi, eşitliği kimseye bırakmayanlar, kamusal alanda olduğu gibi siyasette de kadınlarımızın varlığına tahammül edemedi. Gazi'nin vefatından sonra yaklaşık 60 yıl boyunca kadınlarımızın parlamentodaki temsil oranları hiçbir zaman yüzde 4'ü aşmamıştır” diye kaydetti.

‘HER NE KADAR BU HAKKI 1934’TE ELDE ETMİŞLERSE DE BİZİMLE KULLANMAYA BAŞLADILAR’

Kadın haklarına ilişkin tablonun AKP iktidara geldiğinde değiştiğini iddia eden Erdoğan, “Ülkemize, milletimize ve kadınlarımızın Kurtuluş Savaşı'nda verdiği şanlı mücadeleye asla yakışmayan bu vahim tablo ancak 2002 yılında AK Parti'nin iktidara gelmesiyle değişmiştir” iddiasında bulundu.

“Erdoğan, 2002 Genel Seçimleri'nde kadın milletvekili sayısı 24, kadın temsil oranı yüzde 4,4 iken 2007'de bu sayının 50'ye, temsil oranının da yüzde 9,1'e yükseldiğini kaydederek, "12 Haziran 2011 Genel Seçimleri'nde aynı sayı 79'a çıkmış, oran da yüzde 14,4'ü bulmuştur. 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde kadın milletvekili sayısı 98 iken parlamentodaki kadın temsil oranı ise yüzde 17,82'ye ulaşmıştır. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan son seçimlerde ise parlamentodaki 600 milletvekilinden 104'ünü kadın milletvekilleri oluşturmuştu” diyen Erdoğan, mesajının devamında şunları kaydetti:

"Her ne kadar kadınlarımız seçme ve seçilme hakkını 1934 yılında elde etmişlerse de haklarını özgürce kullanmaya AK Parti ile başlamışlardır.”

‘KADINLAR KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARI SAYMAYA KALKSAK SAATLERCE BİTİREMEYİZ’

“Kadınların siyasete ve sosyal hayata katılım mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarının çoğunun altında AK Parti'nin imzası vardır. Kadın hakları konusunda yaptığımız çalışmaları teker teker saymaya kalksak saatlerce bitiremeyiz. Birileri, kadınların ismini ve fırsat bulduklarında kendini istismar etmenin peşindeyken biz hiçbir zaman ayrım yapmadan kadınlarımızı gerçek anlamda haklarına, özgürlüklerine kavuşturmak için çalışıyoruz.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ FESHEDEN ERDOĞAN: KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ÇÖZECEĞİZ

Kadını şiddete karşı koruyan kritik İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki dönemde başta kadına yönelik şiddet olmak üzere kadınlarımızın sorunlarına çözümler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle noktaladı:

“AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı olarak hak ve adalet mücadelesinde kadınlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. AK Parti Kadın Kolları Başkanlığımızı, kadınlarımızın siyaseti etkin ve yaygın katılımını temin için yaptığı çalışmalar sebebiyle tebrik ediyorum. Bu düşüncelerle Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87. yıl dönümünü tekrar kutluyor, tüm kadınlarımıza sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER