Emine Şenyaşar’dan savcıya: Çocuklarımın katilini bulun

Adalet Nöbeti’nde sarf ettiği sözler nedeniyle 12’nci kez ifadeye çağırılan Emine Şenyaşar, savcıya tepki göstererek “Benim 2 tane çocuğum ve eşim katledildi. Beni bir daha ifadeye çağırmayın, çocuklarımın katilini bulun” dedi.

Emine Şenyaşar’dan savcıya: Çocuklarımın katilini bulun

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve 2 oğlunu yitiren, 9 Mart tarihinden bu yana Urfa Adliyesi önünde oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar, 12’nci kez ifadeye çağrıldı. Adliye binası önünde nöbete bulunan anne Şenyar, dosya avukatları ile birlikte ifade vermek için Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na geçti.

Adalet Nöbeti’nin 245’inci gününde Mardin, Şırnak, Van, Hakkari, Diyarbakır, Batman ve İstanbul’dan engellemelere rağmen yüzü aşkın Barış Annesi ve tutuklu yakını aileyi adliye binası önünde ziyaret etmişti. Ziyaret esnasında anne Şenyaşar’ın ağıtlarından yola çıkarak “kamu memuruna hakaret ettiği” öne sürüldü. Savcılığa verdiği ifadede suçlamaları kabul etmeyen Şenyaşar, “Sadece adalet arıyorum. Benim 2 tane çocuğum ve eşim katledildi. Beni bir daha ifadeye çağırmayın, çocuklarımın katilini bulun” dedi.

Avukat Ali Arslan müvekkili Şenyaşar’ın yaklaşık bir yıldır Adalet Nöbeti tuttuğunu belirterek, sarf ettiği sözlerin “hakaret” olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. Arslan, 16 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen katliam ile ilgili etkin bir soruşturma yapılması gerektiğini belirtti. Şenyaşar’ın bir diğer avukatı İbrahim Öyke de sarf edilen sözlerin “hakaret” olmadığını ifade ederek, eleştiri kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İfadelerin ardından anne Şenyaşar, avukatları ile adliyeden ayrıldı.

NE OLMUŞTU?

Mardin, Şırnak, Van, Hakkari, Diyarbakır, Batman ve İstanbul’dan aileyi nöbetin 245’inci gününde aileyi ziyaret etmek isteyen yüzü aşkın Barış Annesi ve tutuklu yakını adliyeye yakın bir mesafede polisler tarafından önleri kesildi. Heyetlerin geçişine izin vermeyen polisler, herkesi ablukaya alarak "çok kalabalık" olduklarını gerekçe gösterdi. Avukatların yazılı gerekçe istemesi üzerine polisler avukatların talebini redederek, bir gerekçe paylaşılmayacağı söyledi.

Bunun üzerine Şenyaşar ailesi nöbet tuttuğu alandan heyetin olduğu yere yürüdü. Heyet, Emine Şenyaşar’ı alkışlarla karşıladı. Anne Şenyaşar "Adilimi, Celalimi getirdiniz" diyerek polis barikatının önünde yığıldı. Burada Barış Anneleri Şenyaşar’a "Direnişine güç katmak için dört bir yandan geldik. Ağlama onları sevindirme" dedi.

Anne Şenyaşar, "Umarım bize bu zulmü çektiren iktidar biran önce gider. Adalet yok. Devletin adaleti başımızdaki polisler. Bu nasıl devlet, savcıysanız görevinizi yapın. Nerede çocuklarım?" diye sordu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER