Eğitim-Sen Bakan Yanık’ın görevden alınmasını istedi

Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın, 23 Nisan dolayısıyla koltuğunu devrettiği çocuğa yönelik sarf ettiği sözler nedeniyle tepki gösteren Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri, Bakan’ın görevden alınmasını istedi.

Eğitim-Sen Bakan Yanık’ın görevden alınmasını istedi

Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı olarak göreve başlayan Derya Yanık’ın, 23 Nisan dolayısıyla bir çocuğa koltuğunu devrettiği sırada yaptığı konuşmaya tepkiler sürüyor. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır Şubeleri de, konuya dair yazılı açıklama yaptı. “Derya Yanık’ın çok temel bir ilke olan devlet koruması altındaki çocuğun yüksek yararı gözetilerek kimliğinin gizliliğinin esas alınması ilkesini ihlal etmesi kabul edilemez” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: 

"Çocukların haklarına, korunmasına yönelik önleyici, koruyucu, geliştirici tedbirler alması beklenen en yüksek düzeyde yetkili makamlardan olan bakanlık temsilcisinin, çocuğun maruz kaldığı riski arttıran ifşasının izahı yoktur. Bunun yanında Ramazan ayında olunması gerekçesiyle, çocuğun temel ihtiyaçları gözetilmeksizin, ikramda bulunulmadığını ifade eden sözleri de çocukların gelişimsel ihtiyaçları konusunda özensizliği göstermektedir. Çocukların, resmi kurumlarda, iktidarın dayattığı dini şartların yerine getirilmesi zorundalığı inanç özgürlüğünün ihlal edildiğinin kanıtıdır. Bu dayatmacı ve mesnetsiz davranış ve tutum çocukların korunması, gelişimlerinin desteklenmesi için devlet kurumlarının sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda ciddi biçimde kaygı vericidir."

Açıklamada, Yanık’ın bakanlık görevinden alınması talep edildi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER