Dün beyaz Toros bugün pikap: ‘İstihbaratın’ alıkoyduğu Gazeteci Tekay bırakıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha dün akşam “Beyaz Toroslar yok” diye dursun, kendilerini “istihbarat” olarak tanıtan 5 kişi tarafından arkası kapalı plakasız pikapla alıkonulan Gazeteci Lezgin Tekay, iki saat sonra serbest bırakıldı.

Dün beyaz Toros bugün pikap: ‘İstihbaratın’ alıkoyduğu Gazeteci Tekay bırakıldı

Mezopotamya Ajansı muhabiri Lezgin Tekay, Urfa’dan geldiği Ankara Şehirler Arası Otobüs Termali’nde (AŞTİ) şehir içi servisine bindiği sırada kendilerini “istihbarat” olarak tanıtan kişilerce alıkonuldu. Aile ziyareti için Ankara’ya gelen Tekay, alıkonulduğu sırada gazeteci arkadaşlarına “Gözaltına alındım” mesajı attı. Yaklaşık iki saat alıkonulan Tekay, hiçbir resmi gözaltı işlemi uygulanmadan serbest bırakıldı. 

‘İSTİHBARAT’ DEDİLER 

Bırakıldıktan sonra çalıştığı Mezopotamya Ajansı’na bilgi veren Tekay, şehir içi servisine bindiği sırada kendilerini “istihbarat” diye tanıtan 5 kişi tarafından alıkonulduğunu söyledi. Beyaz arkası kapalı plakasız pikap araca bindirildiğini belirten Tekay, kendisine bazı isimlerin sorulduğunu ve “Bizimle çalış” teklifinde bulunulduğunu kaydetti. 

Hiçbir gözaltı işlemi uygulanmayan Tekay, iki saat aynı araçta kentte dolaştırıldıktan sonra Çankaya ilçesine bağlı Dikmen semtinde serbest bırakıldığını belirtti. 

Tekay, Ankara'da 2019 yılında Yeni Yaşam Gazetesi'ni dağıttığı sırada da yine kendilerini "istihbarat" diye tanıtan kişilerce telefonla aranarak, rahatsız edilmiş ve kendileriyle görüşmesi istenmişti. 

ANKARA’DA İLK DEĞİL 

Son yıllarda kaçırılma olaylarıyla sıklıkla gündeme gelen Ankara’da daha önce de kendilerini “devlet üstü”, “Kamu Güvenlik Teşkilatı üyeleri” ve “istihbarat” olarak tanıtan kişilerce, siyasetçiler, sivil toplum örgütü aktivistleri ve gazeteciler alıkonulmuştu. 

SOYLU ‘YOK’ DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha dün akşam çıktığı bir televizyon kanalında devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in itiraflarına dair gazetecilerin sorularına yanıt verirken, kendisini “Terörle mücadelede bu başarının altında gayri hukuki, beyaz Toros, faili meçhul cinayetler varsa, getirin boş kağıtlar, getirin istifa edeyim” demişti. 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2021, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER