DTK Eşbaşkanı Öztürk: AKP, Ağar ve Çiller’i de geçti

AKP’nin Kürt halkı üzerinde yürütmüş olduğu politikalarına dikkati çeken DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Bu son 6 yılda yürütülen politikalar ile bunlar Ağar’ı da Çiller’i de geçtiler” dedi.

DTK Eşbaşkanı Öztürk: AKP, Ağar ve Çiller’i de geçti

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır’ın olduğu heyet, Mersin’de “Faşizme karşı örgütleniyoruz” şiarıyla 4 gündür gerçekleştirdiği temaslar sona erdi. İki grup halinde temaslarını sürdüren heyet, gün içerisinde hem aileleri ziyaret etti hem de halkla bir araya geldi.

 'İSLAMİYET'İ OYUNCAK HALİNE GETİRDİ' 

Aydeniz ve Öztürk’ten oluşan heyet, aile ziyaretlerinin ardından kentteki seydalar ile bir araya geldi. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, AKP’nin Kürt halkı üzerinde yürüttüğü politikalarının İslamiyet ile bağdaşmadığı belirtilerek, AKP’nin İslamiyeti “oyuncak” haline getirdiği vurgusu yapıldı. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün olduğu heyet ise akşam saatlerinde Tarsus ilçesinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şahin Mahallesi Temsilciği'nde halk ile bir araya geldi.

‘HALK BOŞA ÇIKARDI’

Kürtlerin yürüttüğü mücadeleye dikkati çeken Öztürk, “Kürtler, 4 parça Kürdistan’da bugün verdiği ağır bedeller sonucu irade sahibi oldu. Kürtler, 100 yıldır soykırım politikalarına maruz kaldı.  Ölümle, katliamlarla ve tutuklamalarla sonuç alamayan devlet, bu sefer toplumu çürütmeye dönük politikalar devreye koydu. Kürt halkını nefessiz bırakmak istediler, ancak halk bu politikaları boşa çıkardı” dedi.

‘BUNLAR AĞAR’I VE ÇİLLER’İ DE GEÇTİ’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt halkının iradesi olduğunu belirten Öztürk, “Sayın Öcalan hem Kürtlere hem Türkiye hem de Ortadoğu’ya umut oldu. Sayın Öcalan’ın diyalog çağrısına iktidar savaş ile karşılık veriyor.  İktidarın bu politikalarına karşı halk, Newroz kutlamalarında güçlü bir cevap verdi. 90’lı yıllarda bizleri öldürüyordu, katliam yapıyorlardı, göçe zorladılar. Bu son 6 yılda yürütülen politikalar ile bunlar Ağar’ı da Çiller’i de geçtiler” şeklinde konuştu.  

‘ÇÖZÜM İMRALI’DADIR’

Anayasa tartışmalarına da değinen Öztürük, şunları söyledi: “Anayasanız, kanunlarınız ve yasalarınız, Kürtler olunca geçerli oluyor. Kürtler anadilini isteyince Anayasa’ya uymaz diyorlar. Bahçeli, HDP’nin kapatılması için hazırlanan iddianameyi iade eden Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasını istiyor. Bu da çelişkili bir durumdur. Ama hesaplarına gelmediği vakit ise Anayasa’yı bile kapatma tartışmasını yapıyorlar. HDP’nin kapatılmasını istemiyoruz ama kapatılırsa da hazırlıksız değiliz. Kürt sorunun çözülmesi için halk milletvekilerini seçerek Meclis’e gönderiyor. Kürt sorunun çözümü diyalogla çözülmesini istiyor, savaşla değil. Kürt sorununu güvenlik uygulamaları ve silahla çözemezsiniz. Kürt sorununun çözümü HDP’nin kapatılmasın da değil, İmralı’dadır.”

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın olduğu heyet ise Tarsus’ta bulunan Yenice Mahallesi’nde halkla bir araya geldi. Yapılan ziyaretlerin ardından heyet, Mersin’den ayrıldı.

Heyet,  yarınki temaslarına Hatay’ın İskenderun Dörtyol ve Erzin ilçelerinde devam edecek.(Mersin/MA)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER