Diyarbakırlılardan ulusal birlik çağrısı: Kürt partileri bir araya gelmeli

Kürt ulusal birliğinin partiler üstü bir durum olduğunu, bunun için sıkı bir ittifakın sağlanması gerektiğini dile getiren Diyarbakırlılar, “Kürtlerin bütün siyasi partileri bir araya gelerek birlik olmalı, zulme karşı hep birlikte olmalıyız” çağrısı yaptı.

Diyarbakırlılardan ulusal birlik çağrısı: Kürt partileri bir araya gelmeli

Kürtlerin ulusal birlik arayışları devam ederken, birliğe ilişkin en somut gelişmeler Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanıyor. Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında yapılan birlik çalışmaları sürüyor. Saldırılara karşı birliğin önemine dikkat çeken Kürtler, Kürt partilerine uyarılarda bulunuyor. Mikrofon uzattığımız Diyarbakırlılar, birliğin önemine dikkat çekerek, mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

PARTİLER ÜSTÜ BİR DURUM

Ulusal birliğin sağlanması durumunda Kürtlerin baskılara karşı daha güçlü bir konumda olacağını dile getiren Hasan Artık, partiler üstü bir durum olarak değerlendirdiği birliğin inşası için mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Sakarya ve Afyon’da Kürt işçilere dönük saldırıları hatırlatan Artık, Kürtlerin bulunduğu her alanda saldırılara uğradığını ifade etti. 

Kürtlerin birlik sorununun bin yıllık bir sorun olduğunu söyleyen Delil Deniz, birliğin öncelikle dilde oluşması gerektiğinin altını çizdi ve Kürt partilerinin bu noktada samimi olması gerektiğini söyledi. 

BİRLİK OLMADIKÇA ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞAMAZ

Birliğin sağlanması durumunda Kürtlerin saldırılara karşı güçlü olacağını kaydeden Reşit Bars, "Birlik olmadığından dolayı Sakarya’da saldırılar oluyor. Ama birlik olsa, bunu yapamazlar. Hakarete uğramak istemiyoruz artık. Kürtlerin bütün siyasi partileri bir araya gelerek birlik olmalı, zulme karşı hep birlikte tek yumruk olmalıyız. Birlik olmadıkça, Kürt halkı özgürlüğe kavuşamaz” diye konuştu. 

TEK SES OLMALI

İktidarın Kürt düşmanlığından vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Hüseyin Yıldız, “Düşmanlık nereye kadar sürecek, kardeşlik varken. Ama Kürtlerin bulunduğu her yerde zulüm var. Kürt siyasi parti temsilcilerinin bir olması, tek ses olması gerekir. Birlik olmadığı için halkın iradesine kayyım atıyorlar. Artık yeter, bir olalım, beraber hareket edelim, böyle olursa kazanacağız" ifadelerini kullandı. 

YA BİRLİK YA YOK OLMAK

Kürtlerin birliği sağlamaması durumunda yok olmakla karşı karşıya kalacaklarını belirten Veysi Yiğit, “Birlik olduğunda daha gür bir sesle mücadele edildiğinde, ezemezler bizi. Kürtlerin bir olması gerekiyor. Bugün Kürtlerin birlikten korkmalarının sebebi ekonomik koşullardır. Kürtler birlik olursa iş olmayacak, aç kalacaklar. Ancak birlik olursa ekonomik, siyasi ve kültürel olarak daha güçlü oluruz" şeklinde konuştu.

KÜRTLER ARASI İTTİFAK

Birliğin sağlanması için Kürtler arasında sıkı bir ittifakın sağlanmasına ihtiyaç olduğuna değinen Hüseyin Atlı, "Bir evde her kafadan bir ses çıkarsa o aile dağılır. Kürtler de böyle, tek ses olması lazım. Bugün Barzani'ye bakalım, ne yaptığı gözler önünde. Eğer ki lideriniz böyleyse, bir yere varamazsın. Çünkü Barzani kendi kavmine karşı dürüst değil, açık değil. Halkına karşı ihanet içerisinde. Barzani belli başlı bir aşirettir. Kürtlerin öncüleri olarak kendilerini görüyorlar ama yaptıkları bir şey yok. Ya yaptırmıyorlar ya da korkuyorlar" diye konuştu.

MA / Fethi Balaman - Ergin Çağlar

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER