Diyarbakır'da tecride karşı yürüyüşe polis müdahale etti

DTK, TJA, DBP ve HDP'nin çağrısıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkati çekmek amacıyla Sanat Sokağı'nda toplanan kitle, “Direne direne kazanacağız”, “HDP halktır halk burada” sloganları atarak yürüyüşe geçti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) bölge milletvekilleri ile kentteki çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle Diyarbakır’da kitlesel açıklama yapmak istedi. Sanat Sokağı'nda bir araya gelen eşbaşkanlar ve milletvekillerin, açıklama yapması polislerce engellenirken, Sanat Sokağı’na çıkan Şair Sırrı Hanım ve Cami sokakları polis bariyerleriyle giriş çıkışlara kapatıldı. Sanat Sokağı çevresine yüzlerce polis zırhlı araçlarla konumlandırıldı. HDP Yenişehir İlçe Binası da polis ablukasına alındı. 

SLOGANLI YÜRÜYÜŞ

Yurttaşların açıklamanın yapılacağı Sanat Sokağı’na girişine izin verilmezken, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, TJA aktivistleri, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP bölge milletvekilleri Pero Dündar, Remziye Tosun, Dersim Dağ, Hişyar Özsoy, Ayşe Acar Başaran ve İmam Taşçıer ile Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Sanat Sokağı’nda yürüyüşe geçti. Caddelerde toplanan yurttaşların da katıldığı kitli, Gevran Caddesi’ne “Direne direne kazanacağız”, “HDP halktır halk burada” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. 

MİLLETVEKİLLERİ DARP EDİLDİ

Gevran Caddesi üzerinde polis gruba müdahalede bulundu. Müdahalede yere düşen Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun kolundan yaralanırken, bazı milletvekilleri de polislerce darp edildi. Yürüyüş yapan kitle, Gevran Caddesi üzerinden polislerce çembere alındı. 

ABLUKAYA RAĞMEN SÜRÜYOR

Kenttin farklı noktalarında grupların protestosu slogan, alkış ve zılgıtlarla devam ederken, çembere alınan yurttaşlardan biri baygınlık geçirdi.

Gevran Caddesi polislerce kapatılırken, çembere alınan grupların eylemi sürüyor. 

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2021, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER