Diyarbakır Barosu’ndan Bağlar'daki polis şiddetine ilişkin rapor

Bağlar’da oğlunu alıkoymaya çalışan polisler tarafından darp edilen Kevser Demir’e ilişkin gözlem raporunu açıklayan Diyarbakır Barosu, kolluk görevlilerinin işkence, tehdit ve hakaret suçlarını işlediğine yönelik kuvvetli şüphe oluştuğu tespitine yer verdi.

Diyarbakır Barosu’ndan Bağlar'daki polis şiddetine ilişkin rapor

Diyarbakır Barosu, merkez Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi’nde ikamet eden Kevser Demir’in (55), polisler tarafından darp edilmesi olayına ilişkin rapor yayınladı. 

Barodan oluşan bir heyet, işkence, tehdit ve hakaret suçları ile ilgili suçların tespit edilmesi için olayın mağdurları ve görgü tanıklarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.Raporda, olayın mağduru Kevser Demir’in beyanlarına yer verildi.

18 Mayıs saat 17.30 sıralarında evinde yemek yediği esnada bina kapısının önünden bağrışma sesleri duyduğunu anlatan Demir, bunun üzerine kapıya çıktığını ve bu seslerin oğluna ait olduğunu anladığını aktardı.

Kapıda, sivil giyimli üç kolluk personelinin oğlunun üzerinde, oğlunu zapt etmeye çalışır vaziyette gördüğünü anlatan Demir, kolluk güçlerinden birinin, oğlu S.D.’nin sırtına dizlerini koyduğunu, ötekinin, ensesinden tutarak yere bastırdığını, diğerinin ise ters kelepçe uygulamak suretiyle alıkoymaya çalıştığını ifade etti.

‘DİYARBAKIR’A YENİ GELDİM İNSAN BIRAKMAYACAĞIM’

Oğlunun şiddete maruz bırakılması üzerine polislere hitaben “Oğlumu dövmeyin, suçluysa alıp götürün” dediğini aktaran Demir, 3 polisten beyaz tişörtlü olanın, kendisini 10-15 metre kadar saçından çekerek sürüklediğini, bu esnada kendisine ve oğluna hitaben sinkaflı küfürlerde ettiğini ve ‘Ben Diyarbakır’a bir yıllığına geldim. Burada insan bırakmayacağım’ şeklinde hakaret ve tehditlerde bulunduğunu aktardı.

KARAKOL İŞLEM YAPMADI

Demir, olay yerinden kızı F.D tarafından daireye çıkarıldığı esnada söz konusu polislerin kendilerini eve kadar takip ettiğini ve “Ben eski boksörüm, nereye vursam yıkarım” diyerek karnına tekme attığını, akabinde merdivenlerden aşağı düştüğünü söyledi. Aralarından başka bir polisin “Aldığınız görüntüleri de silin, şikayetçi olmayın bizden” dediğini aktaran Demir, kızı F.D.’nin  19.18’de 155’i arayarak olayla ilgili şikayette bulunduğunu, ancak herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti.

HEYETİN TESPİTLERİ

Raporda söz konusu olayda, görgü tanıkları ve mağdur beyanlarının tutarlı olduğu gözetildiğinde, polislerin işkence, tehdit ve hakaret suçlarını oluşturan eylemleri işlediğine yönelik kuvvetli bir şüphe oluştuğu tespitine yer verildi.

Raporda, mağdur Kevser Demir ile oğlu S.D ve kızı F.D.’nin ayrıca polisler tarafından yaklaşık 3 saat boyunca sistematik bir şekilde; mağdurların onurunu kıran, itibarını zedeleyen, kendilerini değersiz hissetmelerine neden olan, psikolojik ve fiziksel dirençlerini kıran, aşağılanma hissi uyandıran fiziksel saldırı ve şiddet eylemlerine maruz kaldıkları ve bu eylemlerin işkence suçunun unsurlarını oluşturduğu belirtildi.

Raporda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Cumhuriyeti'nin de taraf olduğu sözleşmeler ve Anayasanın işkence ve kötü muameleye ilişkin ilgili maddeleri anımsatıldı.

HEYETİN ÖNERİLERİ

Raporda, yurttaşların doğuştan gelen haklarının ve aidiyetlerinin korunması adına, şu önerilere yer verildi:

“* Olayda yer alan kolluk görevlileri hakkında ivedilikle etkin ve şeffaf bir adli ve idari soruşturmanın yapılması, soruşturma sonucunun bütün detaylarının kamuoyuyla paylaşılması,

* Soruşturmanın salahiyeti açısından ilgili kolluk güçleri hakkında idari soruşturma başlatılarak, görevden el çektirilmeleri,

* Yaşanan bu durumda devletin cebir gücünü, kolluk kuvvetleri aracılığıyla keyfi bir şekilde bireylere karşı kullanmaktan ve faillerin korunmasına sebep olan cezasızlık politikalarından vazgeçilmesi,

* Kolluk güçleri ve idari yetkililerin temel insan hak ve hürriyetleri açısından kapsamlı eğitime tabi tutulması,

* Türkiye’nin ulusal ve taraf olduğu uluslararası yükümlüklerine tam ve eksiksiz olarak uyması, bu konuda yargı ve idari mercilerin belirtilen hususlara riayet etmesi, heyetimizce önerilmektedir.”(Diyarbakır/MA)

İLGİLİ HABER

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 00:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER