Demirtaş’ın davası avukatların AİHM itirazıyla başladı

AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında, “Derhal serbest bırakılsın” kararını verdiği ilgili dosyanın duruşması avukatların, “AİHM kararını zapta geçin” itirazıyla başladı

Demirtaş’ın davası avukatların AİHM itirazıyla başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuksuz yargılandığı ana davası Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşmaya Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Avukatların hazır bulunduğu duruşmaya, HDP milletvekilleri Serpil Kamalbay, Saruhan Oluç, Kemal Pekgöz, Hüseyin Kaçmaz, Züleyha Gülüm, Mahmut Toğrul, HDP PM Üyesi Doğan Erbaş ve parti yöneticileri ile basın mensupları katıldı.  

AİHM KARARINI ZAPTA GEÇİN TALEBİ

Kimlik tespitinin ardından başlanılan duruşmada mahkeme başkanı, dava konusu olan fezlekeleri uzun uzun okudu. Bunun üzerine söz alan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin 22 Aralık 2020’de verdiği, “Derhal serbest bırakılsın” kararını hatırlattı. Karaman, “Uzun uzun Van, Ankara’nın dosyalarını okuyorsunuz. AİHM’in kararı yokmuş gibi davranıyorsunuz. AİHM kararını dikkate almadan duruşmaya devam edeceğiniz anlaşılıyor. Ancak ben sizden AİHM’in kararını da zapta geçirmenizi beklerdim ama siz fezlekeleri okuyorsunuz hiçbir şey olmamış gibi” diye belirtti. 

“Taleplerinizi daha sonra iletirsiniz” diyen mahkeme başkanı ise, fezlekeleri okumaya devam etti. Duruşma mahkeme başkanının dosyaya gelen evrakları okumasıyla devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 12:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Kukanaz
Hüseyin Kukanaz - 3 ay Önce

Bu kuksuzluk ulkeye zarar verıyor yazık

SIRADAKİ HABER