Demirtaş: Seçimden sonra başkaları da bu hücrelere tahammül edebilecek mi?

Kobane davasında konuşan Demirtaş, “13 metrekarelik bir hücrede altı yıldır direniyoruz ve size tahammül ediyoruz. Siz de bizim beyanlarımıza tahammül edin. Bakalım seçimden sonra başkaları da bu hücrelere tahammül edebilecek mi?" dedi.

Demirtaş: Seçimden sonra başkaları da bu hücrelere tahammül edebilecek mi?

HDP’nin hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Kobane davası kapsamında katıldığı duruşmada, “13 metrekarelik bir hücrede altı yıldır direniyoruz ve size tahammül ediyoruz. Siz de bizim beyanlarımıza tahammül edin. Bakalım seçimden sonra başkaları da bu hücrelere tahammül edebilecek mi?” dedi.

21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobani Davası’nın 14’üncü duruşması, 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda yapıldı.

Duruşmada konuşan Selahattin Demirtaş, “Geçen ay Türkiye’deki Latin Amerika’dan Türkiye’ye uyuşturucu sokarken yakalanan ve Soylu’yla da fotoğrafları çıkan bir iş insanı, tahliye edildi. İşte böyle bir siyasi atmosferde yargı kararları veriliyor. Pınar Gültekin’in failine verilen ‘haksız tahrik indirimi’ ortada. Ben ise Türkiye hukuk tarihinin en büyük propaganda cezasını aldım. 4 yıl 8 ay ceza aldım. Ne hukuku? Ne adaleti? Hakimlerde böyle bir şey kalmadı” ifadelerini kullandı.

‘YASALARI BİLE TANIMIYORSUNUZ’

Demirtaş, “Böyle bir atmosferde yargılama yapılırken, siyasetçiler sizinle CMK’yi tartışsın istiyorsunuz. Mümkün mü? Burada CMK’ye göre bir yargılama sürmüyor ki. Biz ‘mış’ gibi yapamayız. Türkiye siyasetinin geleceğine dair sözü olan insanlarız. Siz istediğiniz kadar kanunilik üzerinden kendinizi dayatın, siz yasaları bile tanımıyorsunuz. 6 yıldır tutukluyum. Bu 6 yıl içerisinde hüküm giymiş FETÖ’cülerden birçok grup uğurladım buradan. Ceza aldılar, tahliye oldular. Biz ise hala tutukluyuz” diye konuştu.

’13 METREKARELİK BİR HÜCREDE 6 YILDIR DİRENİYORUZ’

Demirtaş, şöyle devam etti:

“13 metrekarelik bir hücrede altı yıldır direniyoruz ve size tahammül ediyoruz. Siz de bizim beyanlarımıza tahammül edin. Bakalım seçimden sonra başkaları da bu hücrelere tahammül edebilecek mi? Gün geldiğinde burada söylediklerimiz mahkemelerde okunacak. Size ‘hukuk dışı kararlar kurmuşsunuz’ diyecekler. Bu yüzden kayda geçiriyoruz. Bunlar geleceğe dair savunmalardır. Bütün arkadaşlarımın faaliyetlerine kefilim. Birbirimizi savunacağız. Silahın olduğu ortamda siyaset yapmak kolay değil. Biz tabanımızın kimi eleştirilerine rağmen barış siyaseti yaptık. Bu nedenle burada da birlikte savunacağız.”

Duruşma, 30 Haziran günü devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER