Dayan’ın annesi: Zırhlı araçları sokaklardan çekin

Cizre’de kayyımın koruma polislerine ait Ranger tipi zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Abdulgaffar Dayan’ın annesi Meryem Dayan, "Bu zırhlı araçları sokaklardan çekin" dedi.

Dayan’ın annesi: Zırhlı araçları sokaklardan çekin

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 24 Ocak’ta dershaneye gittiği sırada Yafes Caddesi'nde kayyımın korumaları sivil polislere ait Ford Ranger tipi zırhlı aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 23 yaşındaki Abdulgaffar Dayan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Cizre Belediyesi, olayla ilgili 4 gün sonra resmi twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak, aracın kayyımın koruma polislerine ait olduğunu belirtti. Dayan'ın taziyesine dün giden kayyım Mehmet Tunç, ailenin, “Cinayeti siz işlediniz” tepkisi üzerine taziye yerinden ayrıldı.

CEMİLE'NİN KUZENİ

Dayan, aynı zamanda Cizre’de 2015 yılında ilan edilen 9 günlük sokağa çıkma yasağında polisler tarafından katledilen ve cansız bedeni bozulmasın diye günlerce derin dondurucuda tutulan 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın da kuzeni olduğu öğrenildi. Babasını 2017 yılında bir iş kazasında kaybeden Dayan, annesi tarafından zor şartlarda büyütüldü. 

ÖLÜM HABERİ GEÇ VERİLDİ 

Aile bireyleri, Dayan'ın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini, ancak yetkililerin tepkileri dindirmek için ölüm haberini kendilerine geç verdiğini belirtti. 

Dayan’ın Annesi Meryem Dayan (45), araç sürücüsünün cezalandırılmasını ve sokaklardaki zırhlı araçların da çekilmesini istedi. 

‘OĞLUM ÇALIŞKANDI’

Anne Dayan, oğlunun çok çalışkan bir öğrenci olduğunu ve doktor olmak istediğini ifade etti. Onu zor şart ve koşullarda büyüterek okuttuğunu kaydeden Dayan, “Babaları 2017 yılında bir iş kazasında yaşamını yitirdi. Çok çalışkan bir öğrenci olduğu için öğretmenleri ısrarla dershaneye kaydetmemizi istediler. Ben onlara imkanımızın olmadığını söyledim. Ama öğretmenleri ısrarla gönderin biz yardımcı oluruz dediler. Öğretmenleri bu öğrenci Türkiye birincisi olabilecek bir öğrencidir, diyorlardı. Ben onun başarısını kimselere söyleyeme kıyamıyordum. Arkadaşlarına o ders veriyordu. Oğlum çok akıllı ve çalışkandı” dedi. 

'10 DAKİKA SONRA ARANDIM’

Dayan, kazanın olduğu günü şöyle anlattı: “Olayın olduğu sabah 'Sınavım var' dedi. Sınava girmek için gitti. Gittikten 10 dakika sonra beni arayıp, ‘Abdulgaffar’a araç çarptı ve hastaneye kaldırıldı’ denildi.”

‘ZIRHLI ARAÇLARI ÇEKİN’

Dayan, zırhlı araçların sürekli sokaklarda gezmesine tepki göstererek, zırhlı araçların bölge halkının güvenliğini tehlikeye attığını söyledi. Anne Dayan, zırhlı araçlara dair şunları söyledi: "Olayın olduğu saatte karla karışık yağmur yağıyordu. Polis aracı uçacak mıydı ki o kadar hızla geliyordu? Bu sürücülerin artık araba kullanmaması gerekir. Artık buna neden olanlar 'cezalandırılacaktır' denilmelidir. Buna çözüm bulsunlar. Çocuk bırakmadılar. Bu acıyı insanlara yaşatmaya hakları yok. Bu zırhlı araçları sokaklardan çekin. Zırhlı araç nereye çarpsa orası tuzla buz olur. Devlet bu sürücüler üzerinde durmalıdır. Bu çocukların ölümüne neden olanlar tutuklanıp cezalandırılmalıdır.” 

‘ÇÖZÜM BULUNMALIDIR’

Başkalarının da aynı şeyi yapmaması için bu kişinin cezalandırılmasını talep eden Dayan, “İnsan sokakta 140 hızla araba sürer mi? Bu sokaklarda her dakika başı zırhlı araçlar gidip geliyor. Bu sokaklarda çocuklar, yaşlılar var. Bu araçların geliş ve geçişlerine çözüm bulunmalıdır. Benim yüreğim yandı ama başka annelerin yüreği yanmasın. Benim acım çok büyük. Çünkü benim oğlum kimseye benzemiyordu” diye konuştu. 

MA / Zeynep Durgut

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2022, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER