Cumartesi Anneleri: 41 yıl önce idam edildi, cenazesi ailesine verilmedi

Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sordukları eylemlerinin 897. haftasında bir araya geldi. Cumartesi Anneleri, 10 Haziran 1981'de Antep E Tipi Cezaevi’nde idam edilen ve cenazesi ailesine verilmeyen 24 yaşındaki Veysel Güney için adalet istedi.

Cumartesi Anneleri: 41 yıl önce idam edildi, cenazesi ailesine verilmedi

Cumartesi Anneleri, 897’inci hafta eylemlerinde 1981 yılında cezaevinde idam edilen ve cenazesi ailesine verilmeyen 24 yaşındaki Veysel Güney için adalet istedi.

Veysel Güney’in yeğeni Doğan Güney, amcasının avukat tutmasına bile izin verilmeden hukuksuz bir şekilde yargılandığını belirtti. Güney, “Ben amcamı hiç tanımadım. Bunca yıldır sadece arkadaşlarının anlattıklarından, fotoğraflarından biliyorum. Mezarı başına gidip amcamı anamadık. Çünkü bunca yıl geçmiş olmasına rağmen amcamın cenazesini hala bize teslim etmediler. Amcamın mezarından korkan bir sistem mevcut hala” dedi.

‘ÖMRÜ OĞLUNUN MEZARINI BULMAYA YETMEDİ’ 

Cumartesi Annesi olan Veysel Güney’in annesi Zeynep Güney’in yıllarca oğlunun mezarını aradığını ve mücadele ettiğini belirten yeğen Güney, “Ömrü oğlunun mezarını bulmaya yetmedi. Bir Cumartesi Annesini yine oğlunun mezarına hasret bir şekilde ölümle yüzleştirdiler.

Bu tarif edilebilir bir acı değil. Bizler kayıp yakınları olarak bu üzüntü ile yaşıyoruz sürekli. Ve geçecek bir acı da değil bu. Ancak biz ailesi olarak amcam ve diğer kayıplar bulunana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER