Çocukların üzerine zırhlı araç süren polis yerine görüntüyü paylaşan HDP’ye soruşturma

Batman’da çocukları ezmeye çalışan zırhlı aracın görüntülerini paylaşan HDP İl Örgütü hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Çocukların üzerine zırhlı araç süren polis yerine görüntüyü paylaşan HDP’ye soruşturma

Batman'ın Bağlar Mahallesi'nde 28 Şubat Pazar günü İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait zırhlı aracın çocukların bulunduğu alana hızla girerek kovaladığı ve çocukların ezilmemek için kaçtığı görüntüleri, sosyal medyada paylaşıldıktan sonra haber konusu oldu. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, zırhlı aracı çocuklar üzerine süren polisler yerine görüntüleri paylaşan HDP İl Örgütü hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla soruşturma açtı. 

'EMNİYET BİZİ BİLGİLENDİRDİ'

HDP Batman İl Eşbaşkanı Ömer Kulpu, polislerin yargılanmasını beklerken İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kendilerinin arandığını ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçu işlendiği gerekçesiyle soruşturma açıldığı bilgisinin verildiğini söyledi. Emniyet Müdürlüğü’nde görevli memurların kendisine “Hesabı kim kullanıyor” diye soru sorduğunu belirten Kulpu, yaptıkları “Bugün Batman Bağlar Mahallesinde Emniyete ait zırhlı aracın çocuğu kovalaması ve ezmeye çalışması görüntülerde net bir şekilde görülmektedir. Yetkilileri göreve çağırıyoruz.  @adalet_bakanlik, @icisleri, @BatmanEmniyet, @batmanvaliligi” paylaşımda suç aranmasının hukukun geldiği aşamayı gösterdiğini söyledi.

‘REFORMLARA BAŞLADILAR!’

Zırhlı aracın bir çocuğu ezmeye çalışırken çevredeki yurttaşlar tarafından kayda alındığını ve bu görüntünün kendilerine ulaştırdığını kaydeden Kulpu, “Görüntülerde de gözüküyor. Polis çocuğu ezmek için zırhlı aracı son sürat üstüne sürüyor. Polisin bu ihmalkarlığını sosyal medya hesabımızda paylaştık. Paylaşırken de yetkilileri etiketleyip göreve çağırdık. Lakin bu çağrımız bize soruşturma olarak geri döndü. Aslında bu yaşananlar ve görüntüler, durumun vahametini ortaya koyuyor. Reform yapacaklarını açıklayanlar, şimdiden reformlara başlamış durumda. Polis hakkında soruşturma açılması gerekirken bizim hakkımızda soruşturma açıldı” diye konuştu.

‘YİNE PAYLAŞIRIZ’

Kendilerine bu ve buna benzer görüntülerin gelmesi halinde yeniden paylaşacaklarını vurgulayan Kulpu, şunları söyledi: “Ortada bir zulüm var ve bu zulüm saklanmak isteniyor. Görüntüler hakkında vekillerimiz Meclis’e önergeler de sundu. Hukuki anlamda ne gerekiyorsa onu yapacağız. Kimse bir çocuğun üzerine zırhlı araç sürüp onun hayatını tehlikeye atma hakkını kendinde görmesin.” 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2021, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER