Çin aşısı muamması sürüyor

CHP’li vekil Murat Emir'in ortaya attığı Çin aşısının alımında aracı firma kullanıldığı ve aşıyı Keymen İlaç firmasının getirdiği iddiası, TRT muhabirinin Çin'den paylaştığı fotoğrafla doğrulandı.Emir, "Bir kere de şeffaf süreç yürütün" sözleriyle tepki gösterdi.

Çin aşısı muamması sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir'in, 20 gün önce Çin aşısının alımında aracı firma kullanıldığı ve aşıyı Keymen İlaç firmasının getirdiği iddiası, TRT muhabirinin Çin'den paylaştığı fotoğrafla doğrulandı. Muhabirin paylaştığı fotoğraf karesinde ilaçların üzerinde Keymen İlaç San. ve Tic. A.Ş.  yazdığı görülüyor.

Emir, "Çin aşısı 10 gündür Türkiye’de. Aşıyı getiren firma da her zamanki gibi yine Keymen İlaç oldu. Aşı 10 gündür el altından AKP’li siyasilere, aile dostlarına, nüfuzlu kişilere ve tanıdıklara yapılmaya başlanmış bile" ifadelerini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, bir köşe yazarına verdiği demeçte, "Bu kesinlikle doğru değil. Biz anlaşmamızı doğrudan Sinovac’ın kendisiyle yaptık. DMO yani Devlet Malzeme Ofisi ve Sinovac arasında herhangi bir aracı filan yok" demişti.Koca ayrıca, dün yaptığı açıklama ile Pazar gecesi Türkiye’ye geleceğini duyurduğu aşının Pekin gümrüğünde ortaya çıkan koronavirüs vakası nedeniyle 1-2 gün ertelendiğini belirtmişti.

‘BİR KERE DE ŞEFFAF SÜREÇ YÜRÜTÜN’

Koca’nın bir kez daha halka yalan söylediğini ve yalanın kısa zamanda ortaya çıktığını belirten Emir, "Başından beri soruyoruz. Aracı firma olacak mı dedik. En son da Keymen getirecek dediğimizde bakan, 'aracı filan yok' diyerek, Devlet Malzeme Ofisi'nin direkt kendisinin alım yapacağını belirtmişti. Oysa Keymen İlaç firmasının, son aylarda Sinovac’tan yüklü miktarda ithalat yaptığını biliyoruz. Bakan bir kez daha U dönüşü yapıyor. Böylesine bir stratejik ürün söz konusuyken, neden aracı firma kullanılıyor? Madem aracı firma kullanıyorsunuz, neden bunu saklıyorsunuz? Bunun eninde sonunda ortaya çıkacağını öngöremiyor musunuz? Bir kere de açık, şeffaf bir süreç yürütün. Bir kere de söylediğiniz bir şey doğru çıksın” dedi.(MA)

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER