CHP’li Tanal İçişleri Bakanlığına tepki gösterdi: Ya, koyun gözaltına alınır mı?

Ceylanpınar’da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün arazisinde otladıkları gerekçesiyle birçok koyun gözaltına alındı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın, konuyu Meclis gündemine taşımasının ardından İçişleri Bakan Yardımcısı, koyunların serbest bırakıldığını açıkladı.

CHP’li Tanal İçişleri Bakanlığına tepki gösterdi: Ya, koyun gözaltına alınır mı?

Tanal, Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde kurulu bulunan, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü arazisinde otladıkları gerekçesiyle çok sayıda küçükbaş hayvanın alıkonularak kurumun ‘Hayvan gözaltı merkezlerine’ götürüldüğünü duyurdu.

KOYUN GÖZALTINA ALINIR MI? BU HEM HAYVANCILIĞIN, HEM ÜRETİMİN GELİŞMESİNE AYKIRI”

Komisyon sıralarında oturan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’a çağrıda bulunarak sorunun çözüme kavuşturulmasını talep eden Tanal, “Sayın Başkanım, şimdi bana telefon geldi, çok önemli bir sorun. Şanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesinde 100 tane koyunu bugün gözaltına almışlar. Sayın Bakan Yardımcım. Ya, koyun gözaltına alınır mı? Bu koyunların gözaltına alınması hem hayvancılığın geliştirilmesine hem de üretimin geliştirilmesine aykırı, Anayasa’ya aykırı” dedi.

“HAYVANLARI SERBEST BIRAKIN”

“Türkiye’de insanlar gözaltına alınıyor da koyun ve kuzular da şu anda gözaltına alınıyor Başkanım” diyen Tanal, tekrar çağrı yaparak “Yani Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısısınız, bu konuda gereğini yapın, hayvanları serbest bırakın” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, hayvan hakları konusundaki kanun teklifinin Mecliste beklediğini hatırlatırken araya giren Mahmut Tanal, “Başkanım, hayvanları serbest bıraksınlar” dedi.

Akar, “Buradan yetkililere sesleniyoruz biz de, gözaltına alınan hayvanlar serbest bırakılsın diye biz de yetkililere sesleniyoruz” dedi.

“KOYUNLARIN TERÖRLE BAĞLANTISI MI VAR?”

Tanal, “Başkanım, bu koyunların terörle iltisakı mı var, bağlantısı mı var? Ya, bu koyun, kuzu Allah’ın yarattığı o merada ot yiyor, ot! Orada Allah’ın verdiği suyu içiyor” diyerek tepki gösterdi.

“HAYVAN NEZARETHANESİ KANUNDA YOK”

CHP’li Tanal, şöyle konuştu: “Sayın Başkan, bu koyunlar, 100 koyun var. Şimdi, bunlar terörle iltisaklı mı, nedir? Sayın İçişleri Bakanımız konuştu. Yani bu hayvanların hakikaten gözaltı süresi devam edecek mi, serbest mi bırakılacak, ne olacak bu koyunlar? Yani, ayrıca, hayvanların gözaltına alınmasıyla ilgili mevzuatta bir nezarethane yönetmeliği yok, kanunu da yok, Anayasa’da da yok. Ne olacak bu koyunların hâli?”

BAKAN YARDIMCISI: TİGEM TARAFINDAN İŞLEM YAPILAN 35 KOYUN SERBEST BIRAKILDI

Meclis Başkanvekili Haydar Akar ise İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un kendisine not ilettiğini belirterek “Mahmut Bey, Sayın Bakan Yardımcısı gerekli görüşmeleri yaptı. TİGEM arazisinde kendilerine tahsis edilen alanın dışında çıkarak hayvan otlatan ve araziye zarar veren hayvan sahiplerinin 35 koyun için Kabahatler Kanunu’nun 68’inci maddesi gereğince TİGEM tarafından işlem yapılmış ve koyunlar serbest bırakılmış. Sahiplerine iade edilmiş” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER